Nasze projekty

Samospalenie mnicha w Tybecie

Kolejny dramat na terenach zamieszkiwanych przez ludność tybetańską w Chinach. Jak informuje Radio Wolna Azja, w geście sprzeciwu wobec polityki chińskich władz w Tybecie, samospalenia dokonał tybetański mnich.

Do tragicznego zdarzenia doszło w poniedziałek w prefekturze Ganzi (Kardze), zamieszkiwanej głównie przez Tybetańczyków. Młody mnich z tamtejszego klasztoru buddyjskiego oblał się łatwopalną substancją i podpalił.

Jak relacjonują świadkowie zdarzenia, mężczyzna wykrzykiwał hasła nawołujące do niepodległości Tybetu. Według źródeł, na które powołuje się Radio Wolna Azja, mnich zmarł w drodze do szpitala. Incydentu na razie nie potwierdzają lokalne władze.

Od 2009 roku na terenach zamieszkiwanych przez Tybetańczyków w Chinach samospalenia dokonało 144 mnichów, mniszek oraz przedstawicieli mniejszości tybetańskiej. Samospalenia to w Chinach temat tabu. Osoby, które decydowały się na tę drastyczną formę protestu, wyrażały w ten sposób swój sprzeciw wobec polityki chińskich władz w Tybecie.

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Pekin /jj

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę