Nasze projekty

Prokurator żąda surowej kary dla kard. Becciu. Wyrok ma zapaść pod koniec roku

O karę 7 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności zawnioskował dla 75-letniego kard. Angelo Becciu promotor sprawiedliwości Państwa Watykańskiego Alessandro Diddi. Proces ma związek z nieprawidłowościami w gospodarowaniu środkami finansowymi Stolicy Apostolskiej.

FOT. YouTube

Kard. Becciu jest jednym z oskarżonych w procesie przed Trybunałem Watykańskim, dotyczącym nieprawidłowości finansowych, do jakich dochodziło, gdy pełnił funkcję zastępcy sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Jednym z głównych wątków jest zakup przez Stolicę Apostolską luksusowej kamienicy w Londynie za 275 mln funtów, którą częściowo sfinansowano z pieniędzy pochodzących ze zbiórek na świętopietrze. Inwestycja wywołała skandal, a Watykan zdecydował się, w lipcu 2021 roku, sprzedać londyńską nieruchomość ze stratą 90 mln funtów.

Podczas dzisiejszego przesłuchania prokurator Alessandro Diddi wniósł o łączną karę 73 lat i jednego miesiąca pozbawienia wolności dla dziesięciu oskarżonych w związku z zarządzaniem funduszami Sekretariatu Stanu, do których należy dodać różne kary interdyktowe i pieniężne. Wyrok trybunału Państwa Watykańskiego, któremu przewodniczy Giuseppe Pignatone, spodziewany jest przed Bożym Narodzeniem.

24 września 2020 r. Ojciec Święty przyjął rezygnację kard. Becciu z funkcji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz praw związanych z godnością kardynalską. Dymisja tę łączono ze skandalem finansowym związanym z inwestycją Watykanu w londyńską transakcję na rynku nieruchomości, która doprowadziła do utraty przez Stolicę Apostolską milionów euro z tytułu opłat wnoszonych na rzecz pośredników.

Reklama

KAI, pap, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę