Nasze projekty

Kard. Becciu spotkał się z papieżem. „Udzieliłem wyjaśnień”

Franciszek przyjął w sobotę kardynała Angelo Becciu, byłego zastępcę sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, oskarżonego o malwersacje. Ostatnio włoskie media opublikowały zapis rozmowy duchownego z papieżem z lipca ubiegłego roku.

FOT. YouTube

Kard. Becciu jest jednym z oskarżonych w procesie przed Trybunałem Watykańskim, dotyczącym nieprawidłowości finansowych, do jakich dochodziło, gdy pełnił funkcję zastępcy sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Jednym z głównych wątków jest zakup przez Stolicę Apostolską luksusowej kamienicy w Londynie za 275 mln funtów, którą częściowo sfinansowano z pieniędzy pochodzących ze zbiórek na świętopietrze. Inwestycja wywołała skandal, a Watykan zdecydował się, w lipcu ubiegłego roku, sprzedać londyńską nieruchomość ze stratą 90 mln funtów.

W czwartek włoskie media opublikowały zapis rozmowy kard. Becciu z papieżem z 24 lipca 2021 roku, którą duchowny miał nagrać bez zgody i wiedzy Franciszka. Kardynał skarży się w niej, że papież „już go skazał” i dlatego, jak stwierdził, „proces ten jest niepotrzebny”.

„Zachęcił mnie do dalszego uczestnictwa w uroczystościach”

Jak twierdzi agencja ANSA, o sobotnim spotkaniu z papieżem poinformował kard. Becciu, zaznaczając, że „było to, jak zawsze, serdeczne spotkanie”. Oprócz udzielenia mu wyjaśnień, które uznałem za konieczne, zamanifestowałem i ponowiłem swoje absolutne oddanie dla niego. Zachęcił mnie, ponawiając zaproszenie do dalszego uczestnictwa w uroczystościach kardynalskich – stwierdził. Ojciec Święty upoważnił mnie do podania tego do wiadomości – dodał.

Reklama

24 września 2020 roku papież pozbawił kardynała Becciu uprawień wynikających z przynależności do Kolegium Kardynalskiego, a purpurat zrezygnował z kierowania Kongregacją Spraw Kanonizacyjnych.

kh, polstanews.pl, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę