Prawo do aborcji w karcie praw podstawowych UE? Chce tego prezydent Francji

Prezydent Francji, Emmanuel Macron chce wpisania aborcji do karty praw podstawowych Unii Europejskiej. Powiedział o tym w przemówieniu, które wygłosił w środę w Parlamencie Europejskim.

fot. Jacques Paquier/Flickr

Zdaniem prezydenta Francji, przyjęta w 2000 roku karta powinna zostać zaktualizowana. Mam nadzieję, że dwadzieścia lat po ogłoszeniu karty praw podstawowych, która w szczególności przewidywała zniesienie kary śmierci w całej Unii, możemy uaktualnić tę kartę, aby być bardziej jednoznaczni w kwestii ochrony środowiska i w uznaniu prawa do aborcji – powiedział Macron.

Parlamentarna większość sprzyja aborcji

Wezwał do rozpoczęcia „otwartej dyskusji” z europejskimi współobywatelami, aby „dać nowe życie temu zestawowi praw, który kształtuje Europę silną swymi wartościami”.

Apel Macrona nastąpił dzień po wyborze nowej przewodniczącej Parlamentu Europejskiego. Maltanka Roberta Metsola dotychczas była obrończynią życia i rodziny, jednak na konferencji prasowej po wyborze oświadczyła, że na nowym stanowisku musi respektować głos parlamentarnej większości, która sprzyja aborcji.

Reklama
Reklama

Czym jest karta praw podstawowych?

Karta praw podstawowych Unii Europejskiej uznaje prawo każdego do życia i odrzuca karę śmierci, nie wspomina natomiast w ogóle o aborcji.

Od 1 stycznia Francja przewodniczy przez pół roku Radzie Unii Europejskiej.

kh, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę