Nasze projekty

Powtórzył się cud św. Januarego. Krew męczennika upłynniła się

Trzy razy w roku wszyscy spoglądają na Neapol w oczekiwaniu na cud krwi św. Januarego. Dziś, przed południem metropolita Neapolu, abp Domenico Battaglia ogłosił, że także i tym razem krew się upłynniła!

fot. Kris551000 / YouTube

Ogłoszenie cudu poprzedza celebracja. Biskup udaje się do Skarbca, gdzie w specjalnym sejfie przechowywany jest relikwiarz. Po wyjęciu go, zanosi relikwiarz w procesji do ołtarza, gdzie na oczach wiernych potwierdza, czy cud się dokonał.

Jak co roku we wspomnienie patrona Neapolu, tak i dziś biskup wyjął ampułkę z relikwiarza i pokazał zebranym. Tym razem krew była upłynniona już po otwarciu skarbca, o godzinie 9.55. Potwierdził to przy ołtarzu. o godzinie 10.03 abp Domenico Battaglia. Towarzyszyło temu tradycyjne machanie białą chustą.

Co oznacza upłynnienie się krwi?

19 września to jedna z trzech dat, kiedy wierni spodziewają się powtórzenia Cudu św. Januarego. Czekają na niego także w sobotę poprzedzającą pierwszą niedzielę maja oraz 16 grudnia. W tym roku wierni mogli być świadkami cudu także 5 maja.

Reklama

ZOBACZ: Powtórzył się cud św. Januarego. Krew znów się upłynniła

Zwykle przez cały rok znajdująca się w ampułkach substancja – co do której Kościół wierzy, że jest krwią świętego męczennika – pozostaje w stanie stałym, w kilku grudkach. Wieki temu zaobserwowano, że zmienia stan skupienia w dniu wspomnienia św. Januarego czyli 19 września.

Jednak nie zawsze tak się dzieje, dlatego wierni przypisują temu nadprzyrodzonemu zjawisku rodzaj komunikatu od świętego: jeśli cud nastąpi, prawdopodobnie nic złego się miastu nie przydarzy; jeśli zaś nie nastąpi – można oczekiwać jakiejś klęski. Przed takim jednak odbieraniem tego zjawiska zawsze przestrzegali kapłani. Zwłaszcza, że nie zawsze następuje taka zbieżność. Bywa, że gdy cud się nie wydarza, nic złego nie spotyka Neapolu.

Reklama

pa, napolitoday.it, napolitoday, LaRepubblica/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę