Nasze projekty

Polak został biskupem w Papui Nowej Gwinei

Papież Franciszek mianował w sobotę bp. Piotra Dariusza Kałużę MSF biskupem diecezji Bougainville w Papui Nowej Gwinei. Do tej pory 53-letni bp Kałuża był ordynariuszem diecezji Goroko, gdzie pracują polscy misjonarze.

Bp Piotr Kałuża pochodzi z Pszczyny. W wieku niespełna 20 lat złożył śluby zakonne w Zgromadzeniu Misjonarzy św. Rodziny. Święcenia kapłańskie przyjął 8 maja 1993 r. Po trzech latach pracy duszpasterskiej w parafii w Złotowie został wysłany na kurs języka angielskiego do Wielkiej Brytanii, a w 1997 roku rozpoczął pracę misyjną w Papui-Nowej Gwinei w diecezji Mendi, gdzie był między innymi proboszczem dwóch parafii, dyrektorem diecezjalnego centrum formacyjnego dla katechistów (2004-2005), wikariuszem generalnym (2006-2011, 2012-2015) i administratorem diecezji (2011-2012). Od 2015 roku był wikariuszem ds. archidiecezji Madang oraz proboszczem nowej parafii w Saidor.

Biskupem został mianowany 9 czerwca 2016 r. a 20 sierpnia z rąk swojego poprzednika w diecezji Goroko bp. Francesco Sarego SVD przyjął sakrę biskupią i objął diecezję. Posługiwał tam ostatnie 4 lata. Ze swoimi diecezjalnami porozumiewa się m.in. w języku pidgin używanym na obszarach wielojęzycznych.

os, zś, awo/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite