Nasze projekty

Pogarsza się sytuacja w Nikaragui. Aresztowano kapłanów, zdelegalizowano Caritas

W dwóch diecezjach w Nikaragui doszło do kolejnych zatrzymań księży. Władze zdelegalizowały też Caritas diecezji Matagalpa i czternaście innych organizacji pozarządowych działających na jej terenie. Ich majątek przejmie państwo.

fot. Mateus Campos Felipe/Unsplash

W weekend aresztowano dwóch kolejnych kapłanów w Estelì i Matagalpa. Chodzi o księży Leonela Balmacedę i Denisa Martíneza. Zatrzymana została również asystentka duszpasterska w Matagalpa, Carmen Sáenz.

Kilka dni wcześniej władze najpierw aresztowały, a następnie wydaliły z Nikaragui siedmiu kapłanów. Ostatecznie otrzymali schronienie w Rzymie.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) z zadowoleniem przyjęło uwolnienie nikaraguańskich kapłanów. Instytucja wezwała do natychmiastowego zaprzestania „naruszania wolności religijnej” w tym kraju.

Reklama

Trudna sytuacja w Nikaragui. Władze zdelegalizowały Caritas

Kolejnym ciosem dla Kościoła jest unieważnienie przez ministerstwo spraw wewnętrznych osobowości prawnej Caritas diecezji Matagalpa, jednego z ośmiu oddziałów Caritas Nikaragui, oraz czternastu innych organizacji pozarządowych, z których dziewięć rozwiązało się dobrowolnie. Doszło do tego 12 sierpnia.

Zdelegalizowany przez władze Caritas działał w diecezji Matagalpa od marca 2009 roku niosąc wsparcie najuboższej ludności. Według ministerstwa spraw wewnętrznych podjęte działania są wynikiem braku złożenia sprawozdania finansowego za lata 2020-2023 i wygaśnięciem w 2022 roku mandatu rady administracyjnej tej diecezjalnej organizacji pomocowej.

KAI, kh/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja