Pies Patron doceniony przez prezydenta Zełenskiego. Pomaga rozminować Ukrainę

Pies Patron, który razem z pirotechnikami z Czernihowa oczyszcza teren z pozostawionych przez Rosjan ładunków wybuchowych został odznaczony za ofiarną służbę przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

fot. Анатолій Сірик/ Ukrinform/Twitter.com

Chcę nagrodzić tych ukraińskich bohaterów, którzy oczyszczają nasze tereny z min. Razem z nimi małego sapera Patrona, który nie tylko pomaga neutralizować materiały wybuchowe, ale też uczy nasze dzieci zasad bezpieczeństwa tam, gdzie panuje zagrożenie minowe  – podkreślił prezydent Ukrainy, dodając, że pies wykrył już 236 ładunków wybuchowych.

W imieniu Patrona odznaczenie z rąk prezydenta Zełenskiego odebrał jego właściciel i opiekun saper Mychajło Iljew. Jak relacjonuje jedna z agencji prasowych, Patron szczekał i machał ogonem, czym rozbawił uczestników uroczystości. 

Reklama
Reklama

Wręczenie odznaczenia odbyło się w obecności premiera Kanady Justyna Trudeau, który w niedzielę przebywał z wizytą w Kijowie. Jak napisała na swoim Twitterze agencja Nexta „Premier Justin Trudeau został przedstawiony Patronowi”.

Patron – po polsku „nabój” – jest rasy Jack Russell terrier i ma dwa lata. W ostatnim czasie, po wybuchu wojny na Ukrainie stał się znany na całym świecie. W internecie pojawiło się wiele nagrań przedstawiających jak piesek uczestniczy w rozminowywaniu w obwodzie czernihowskim. Patron specjalizuje się w szukaniu min. Jak znajdzie, zaczyna kopać. Potem dostaje smakołyk i do pracy wkracza saper – opowiadał portalowi Suspilne jego opiekun, który jest saperem ukraińskiej służby do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Patron posiada swój profil na Instagramie. Ratownicy stworzyli także filmiki edukacyjne, na których pies instruuje dzieci i dorosłych, jakich zasad bezpieczeństwa powinni przestrzegać na terenach, gdzie znajdują się miny i inne ładunki wybuchowe.

Reklama

pa, pap/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę