Nasze projekty

Papież uznaje prześladowania Ujgurów, ale unika Dalajlamy

Papież Franciszek po raz pierwszy publicznie wypowiedział się na temat prześladowań Ujgurów w Chinach. Jednocześnie Ojciec Święty cały czas nie spotkał się z Dalajlamą.

Jak pisze „Il Messaggero”, papież Franciszek uznał prześladowania Ujgurów w swojej najnowszej książce „Powróćmy do marzeń”, która wyjdzie 1 grudnia w kilku krajach.

Jak zauważa dziennik, dotychczasowe milczenie Franciszka mogło być spowodowane rozmowami Watykanu z Chinami, których efektem było porozumienie ws. tamtejszych biskupów. Dodatkowo papież do tej pory unikał też tematu prześladowań w Tybecie, nie spotkał się też od początku pontyfikatu z Dalajlamą.

W najnowszej książce Franciszek określi muzułmańską mniejszość Ujgurów jako prześladowaną. „Często myślę o prześladowanych ludach: Rohindżach, Ujgurach i Jazydach”.

Reklama
Reklama

Ujgurowie to chińska mniejszość pochodzenia tureckiego, zamieszkujące region Xinjiang. Według międzynarodowych organizacji zajmujących się prawami człowieka, w obozach dla internowanych przetrzymywanych jest ponad milion osób.

W obozach Ujgurowie są torturowani, poddawani przymusowej indoktrynacji politycznej, ograniczony jest też dostęp do jedzenia i leków. Nie wolno im też praktykować swojej religii, ani mówić we własnym języku.

Pekin zaprzecza zarzutom i twierdzi, że te obozy są ośrodkami szkolenia zawodowego. Słowa Franciszka wywołały też natychmiastową reakcję rządu chińskiego, który oświadczył, że słowa Ojca Świętego są całkowicie bezpodstawne.

Reklama
Reklama

SPRAWDŹ: „Powróćmy do marzeń” – zwiastun nowej książki Papieża Franciszka

ag/Il Messaggero/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite