Nasze projekty

Papież Franciszek osobiście daje wskazówki dotyczące kwestii migracyjnych

Papież Franciszek opracowuje bezpośrednio wskazówki duszpasterskie dotyczące kwestii migracyjnych, poinformował Mário Almeida z Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Pixabay.com/Annett_Klingner

W rozmowie z portugalską telewizją RTP wyjaśnił on, że papież co 15 dni spotyka się z osobami odpowiedzialnymi za tę sekcję – kard. Michaelem Czernym i ks. Fabio Baggio, dając wskazówki duszpasterskie, które następnie są „rozwijane i dokumentowane”.

Papież Franciszek mówi dużo o prawie do migrowania i niemigrowania, umożliwiającego pozostanie na swojej ziemi. Dlatego wszystkie kwestie, które dotyczą migracji w konkretnym kraju są ważne. Gdybyśmy mieli świat bardziej sprawiedliwszy, ze współdzielonymi zasobami, ludzie nie musieliby migrować – stwierdził pochodzący z Mozambiku Almeida.

Podkreślił on, że z informacji dotyczących przemieszczania się ludności Czarnego Lądu wynika, że zjawisko migracji wewnątrz Afryki jest znacznie większe niż w kierunku Europy. Wyjaśnił, że fenomen masowego przemieszczania się ludności Afryki nie jest niczym nowym. Zjawisko to występowało zawsze. Może wyglądać na to, że prowadzi do niego pogłębiająca się globalizacja, przesyt informacji, czy łatwiejsze możliwości transportu, ale fenomen ten nie jest zjawiskiem ostatnich lat. W Afryce migracje nie kierują się w stronę Europy; ich większość ma miejsce z kraju do kraju wewnątrz kontynentu. Przemieszczanie się ludzi w kierunku Afryki Południowej jest znacznie silniejsze niż w kierunku Europy – wyjaśnił Almeida.

Reklama
Reklama

Rozmówca telewizji RTP powiedział, że choć zjawisko migracji występuje w większości państw afrykańskich, to wskazał, że zazwyczaj wynika ono z poziomu zamożności obywateli i jest warunkowane dążeniem do lepszej jakości życia.

Almeida sprecyzował, że informacje dotyczące migracji pochodzą od kościelnych instytucji działających w krajach afrykańskich i opracowanych z reguły przez miejscowe konferencje episkopatów. Wyjaśnił, że niekiedy dane te gromadzą specjalnie powołane do badania zjawiska migracji komisje lub inne instytucje katolickie, takie jak np. Caritas.

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę