Nasze projekty

Nowy viral o Franciszku. Dlaczego papież unikał całowania po rękach?

Od wczorajszego wieczora portale internetowe i gazety huczą od “newsa” o papieżu Franciszku, który “został przyłapany” na wzbranianiu się przed całowaniem jego rąk.

Źródłem tego “newsa” jest nagranie z poniedziałkowej ceremonii powitania papieża we włoskim Loreto, gdzie po Mszy św. i ogólnym spotkaniu z wiernymi Franciszek spotkał się też w mniejszym gronie z zaproszonymi przez Sanktuarium gośćmi. W gronie tym znalazło się wiele zakonnic, księży i osób świeckich związanych jakoś z tamtym regionem Włoch. Na nagraniu widać długą kolejkę jaką uformowali, by osobiście uścisnąć papieżowi dłoń. Duża część z nich chciała papieża wówczas pocałować w rękę lub pierścień, zamieniając przy tym kilka słów. Początkowo Franciszek taką praktykę akceptuje, ale od pewnego momentu, po powitaniu w ten sposób kilkunastu osób, zaczyna wyraźnie unikać przyjęcia tego gestu, zastępując go serdecznym uśmiechem lub zwykłym uściskiem dłoni.

Właśnie to wypatrzył niechętny Franciszkowi amerykański serwis internetowy LifeSiteNews, nazywają zachowanie papieża “niepokojącym” w kontekście “długiej historii noszenia i pierścienia przez papieży i znaczenia tego znaku”. Inny portal, prowadzony przez tradycjonalistów “Rorate Coeli” poszedł nawet krok dalej. “Franciszku, jeśli nie chcesz być Wikariuszem Chrystusa, po prostu odejdź” – napisali.

Temat natychmiast podchwyciły największe gazety, telewizje i serwisy internetowe takie jak m.in. BBC, the Guardian, SkyNews, Washington Post, Business Insider. “Czy papież mówi do widzenia tradycji pierścienia?” – pyta w tytule BBC.

Reklama

Głos zabrali w mediach społecznościowych także znawcy tematyki watykańskiej. Biograf papieży Austen Ivereigh napisał w obronie Franciszka: “On woli się upewnić, że angażują się w spotkanie z nim, a nie traktują jak świętej relikwii. Jest Wikariuszem Chrystusa, a nie cesarzem rzymskim”.

Inni przypomnieli, że całowania pierścienia podczas powitania z papieżem unikali również poprzednicy Franciszka Jan Paweł II i Benedykt XVI. Z kolei jezuita ks. Russell Pollitt przypomniał, że całowanie w pierścień papieski to import z monarchii i nie ma nic wspólnego z Tradycją. “Najwyższy czas, aby całowanie biskupów w pierścienie zniknęło całkowicie”- napisał na Twitterze.

Zdziwiony medialną popularnością akurat tego tematu jest rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński. – Przyjrzyjmy się nie tyle gestom co prawdziwemu posłuszeństwu wobec papieża i zastanówmy się czy u krytyków gestu papieża następuje zbieżność między tym gestem i jego znaczeniem – mówi w wypowiedzi dla Stacji7.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę