Nasze projekty

Nie będzie muzułmańskich modlitw w katolickich szkołach

Kościelne instytucje edukacyjne w indyjskim stanie Kerala postanowiły nie zezwalać na muzułmańskie modlitwy na ich terenie.

Dwukrotnie w ostatnim czasie zdarzyło się, że wyznający islam uczniowie domagali się specjalnego pomieszczenia i dodatkowego czasu wolnego na swe praktyki religijne.

Doszło do tego 9 sierpnia w St. Joseph Higher Secondary School oraz 26 lipca w Nirmala College na terenie diecezji Kothamangalam obrządku syromalabarskiego. W tej pierwszej dwie uczennice zaczęły modlić się w klasie, jednak zaprzestały tego po negatywnej reakcji dyrekcji. W tej drugiej zaś po odmowie zezwolenia na muzułmańską modlitwę uczniowie przez trzy godziny trzymali w „niewoli” duchownego, dyrektora placówki.

Próba ataku, czy faktyczna potrzeba modlitwy?

Problem został zażegnany po tym, jak muzułmańscy zwierzchnicy tego regionu nie zgodzili się z żądaniem uczniów, a jednocześnie zażądali przeprosin od dyrekcji szkół.

Reklama

„Wygląda na to, że była to dobrze zorganizowana próba ataku na nasze instytucje edukacyjne” – stwierdził ks. Jose Kulathoor, kanclerz diecezji Kothamangalam. Poinformował również, że w szkołach przez nią prowadzonych nie będzie specjalnych miejsc ani dodatkowego czasu dla muzułmańskich uczniów na islamską modlitwę.

Biskupi Katolickiego Kościoła Syromalabarskiego najprawdopodobniej potwierdzą tę decyzję podczas rozpoczętego wczoraj synodu, który potrwa do 31 sierpnia.

Chrześcijanie stanowią 18 procent mieszkańców Kerali, stanowiąc w tym południowoindyjskim stanie trzecią grupę religijną, po hinduistach (54 procent) i muzułmanach (26 procent). Kościół prowadzi tam liczne placówki edukacyjne.

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja