Nasze projekty

Mosul: W marcu ruszy odbudowa kościołów i minaretu

UNESCO i Zjednoczone Emiraty Arabskie rozpoczną w marcu odbudowę minaretu oraz dwóch kościołów w irackim Mosulu. "Po trzech latach intensywnych przygotowań można rozpocząć rekonstrukcję minaretu Al-Habda należącego do meczetu Al-Nouri oraz katolickiego kościoła Al.-Saa’a i syryjsko-katolickiego A-Tahera” - powiedział wicedyrektor UNESCO Ernesto Ottone Ramirez podczas wizyty w Iraku.

fot. Levi Meir Clancy/unsplash.com

80 proc. Starego Miasta w Mosulu zniszczono w 2017 roku, w czasie zajmowania miasta przez terrorystów „Państw Islamskiego”. Projekt odbudowy świątyń stanowi część inicjatywy UNESCO „Revive the Spirit of Mosul”. Jej celem jest przywrócenie różnorodności kulturalnej i religijnej państwa irackiego. W odbudowę mają być włączeni mieszkańcy jako uczestnicy przemian.

Chęć udziału w inicjatywie UNESCO, mającej na celu rekonstrukcję historycznego symbolu Mosulu, jakim był meczet Al-Nouri i minaret Al-Hadba, jako pierwsze zgłosiły ZEA. Później projekt rozszerzono o dwa kościoły.

Przygotowania do rekonstrukcji trwają od 2018 r.

Minister Kultury i Rozwoju Wiedzy Federacji Arabskiej, Noura Al Kaabi, podziękowała zespołowi, który „niestrudzenie pracował nad realizacją projektu”. Podkreśliła, że odkrycia archeologiczne pod meczetem Al-Nouri są cennym wkładem w zrozumienie tego zabytku i jego funkcji w przyszłości. Przygotowania do rekonstrukcji rozpoczęła jesienią 2018 grupa ekspertów międzynarodowych i lokalnych ekspertów, wspieranych przez studentów archeologii, architektury i inżynierii z Uniwersytetu w Mosulu.

Reklama

Ukończony w 1873 r. kościół Al-Saa’a, został mocno uszkodzony podczas okupacji miasta przez „Państwo Islamskie”, a połączony z nim klasztor został zdewastowany i splądrowany. Znakiem rozpoznawczym świątyni jest zegar umieszczony w wieży, dar cesarzowej Francji Eugenii dla dominikanów z Mosulu. Zniszczeniu uległa również znaczna część arkad i ścian zewnętrznych kościoła Al-Tahera, zbudowanego w latach 1859-1862. W czerwcu 2017 roku został silnie zniszczony wielki meczet Al-Nuri wzniesiony ok. 1170 roku oraz minaret Al-Hadba, który już od wieków był pochylony.

pa, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę