Nasze projekty

Arcybiskup Mosulu: papież pokazał, że jedność wśród Irakijczyków jest możliwa

Irackie media nazywają papieża „człowiekiem Boga”, który w ich ojczyźnie stał się pielgrzymem braterstwa. Podkreślają jednocześnie, że po latach konfliktów Franciszek ukazał prawdziwe oblicze tego kraju, a jest nim wielowiekowe braterstwo. Właśnie te komentarze zauważa chaldejski arcybiskup Mosulu, który wierzy, że papieska wizyta dodała ludziom odwagi do budowania lepszej przyszłości.

W rozmowie z Radiem Watykańskim abp Michaeel Najeeb mówi, że Irakijczycy są zauroczeni tym, że Franciszek nie skupił się jedynie na materialnej odbudowie kraju, ale wiele mówił o konieczności odbudowy więzi i ludzkich serc. Papież umocnił naszą nadzieję i pokazał, że jedność wśród Irakijczyków jest możliwa – mówi abp Najeeb.

Sercem tej wizyty był Mosul. Ojciec Święty był poruszony widząc to prawie totalne zniszczenie prawobrzeżnej części miasta, gdzie 90 proc. domów, kościołów i meczetów leży w gruzach. Przemawiało do niego to wciąż nieuprzątnięte miejsce, w którym się z nami modlił wśród pozostałości po czterech kościołach różnych obrządków. Jeden z nich miał 1300 lat – mówi.

Jak zauważa, było to symboliczne spotkanie. Pod krzyżem spalonym przez islamistów wyraziliśmy wolę budowania wspólnej przyszłości, pragną tego zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie Mosulu. Papież był bardzo poruszony, w jego oczach widziałem łzy. Najważniejsze przesłanie jakie popłynęło do Irakijczyków, a przez nich do całego świata – jesteście braćmi. Braterstwo nie zna granic, nie zależy od kultury, koloru skóry, religii. Jesteśmy braćmi, braćmi w człowieczeństwie – podkreśla abo Najeeb.

Reklama

SPRAWDŹ: Franciszek w Mosulu: Braterstwo jest silniejsze od bratobójstwa

Historyczna pielgrzymka 

Zakończyła się pielgrzymka Franciszka do Iraku, zaplanowana w dniach od 5 do 8 marca. W tym czasie papież odwiedził m.in. Bagdad, Irbil i Karakosz. To historyczna wizyta, ponieważ Franciszek to pierwszy papież, który odwiedził ten kraj.

ZOBACZ: Papież wrócił z Iraku. Po podróży modlił się w ulubionej rzymskiej bazylice

Reklama

kh/Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę