Nasze projekty

Ministrant trafił do księgi rekordów. Jego wyczyn wzbudza podziw!

Dziesięcioletni Patrik Müller z Czech pełnił już służbę liturgiczną podczas nabożeństw w 125 różnych kościołach w kraju i za granicą. Tym samym zapewnił sobie wpis do czeskiej księgi rekordów.

fot. Rosela Portuguez/cathopic.com

O wyczynie młodego Czecha z miasta Roudnice w powiecie Hradec Králové poinformował katolicki portal internetowy „cirkev.cz”. Oprócz licznych kościołów i miejsc pielgrzymkowych w Czechach, dziesięcioletni Patrik był już aktywny jako ministrant we wszystkich rzymskich bazylikach papieskich, w Betlejem, Genewie, Brukseli, a także w katedrze w Luksemburgu.

Najbardziej podobała mu się służba ministrancka w Bazylice św. Piotra, przyznał podczas wręczania certyfikatu rekordu po nabożeństwie w kościele św. Bartłomieja w Pelhřimovie. Ojciec Patrika, Tomas Müller, który sam był ministrantem i lubi podróżować z synem po Europie, jest głównym inspiratorem jego zaangażowania.

ZOBACZ TEŻ: Nietypowe zajęcie karmelitanek z Pragi. Zrujnowane gospodarstwo zmieniają w klasztor

Reklama

Według „rekordowego ministranta”, nie ma on żadnych problemów z przystosowaniem się do nabożeństw poza swoim rodzinnym miastem, a bariery językowe również nie odgrywają żadnej roli. Ponadnarodowa standaryzacja liturgii katolickiej umożliwia odprawianie nabożeństw za granicą bez większego przygotowania.

Zazwyczaj wystarczy po prostu przyjść do kościoła i zaoferować posługę ministranta. Tylko w wyjątkowych przypadkach konieczna jest wcześniejsza rejestracja, wyjaśnia rodzina Müllerów. Było to konieczne na przykład w przypadku mszy św. z papieżem Franciszkiem, w której Patrik uczestniczył jako ministrant w stolicy Węgier, Budapeszcie, w 2023 roku. Organizatorzy potwierdzili nam, że był on jedyną osobą z zagranicy” – mówi ojciec Tomas Müller.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę