Nasze projekty

Lekarze szafarze zanoszą komunię chorym

W Prato, w Toskanii, pięciu lekarzy posługuje wśród pacjentów zakażonych koronawirusem jako nadzwyczajni szafarze Najświętszego Sakramentu. Upoważnił ich do tego miejscowy biskup. Lekarze rozdają Komunię, a u pacjentów na intensywnej terapii, którzy nie mogą przyjmować pokarmów, prowadzą krótką modlitwę w obecności Najświętszego Sakramentu.

Dr Filippo Risaliti przyznaje, że lekarze zdają sobie sprawę, jak bardzo chorzy potrzebują takiej pomocy. Wiedzą, że człowiek to nie tylko ciało. Troska o duchowy stan pacjenta to przejaw profesjonalizmu u lekarzy. Szczególnie jest to ważne w czasie epidemii koronawirusa, kiedy ograniczony jest kontakt między ludźmi i pacjenci są osamotnieni.

– Koronawirus powoduje cierpienia nie tylko fizyczne, ale również duchowe i to bardzo poważne. Nasi pacjenci są nie mają kontaktu z innymi ludźmi, ze swymi krewnymi. Brak im czułości najbliższych. A przy tym zdają sobie sprawę, że ich terapia może się nie powieść. Wiedzą, że grozi im śmierć, czują jej bliskość. Doświadczają więc wielkiej trwogi –  mówi Radiu Watykańskiemu dr Risaliti.

Lekarz wyjaśnił, że ze względu na zastosowane środki bezpieczeństwa tylko służba medyczna może odwiedzać pajcentów –  nie mogą do nich przyjść ani krewni ani kapelani. –  Kiedy my, lekarze, zbliżamy się do nich jesteśmy ubrani jak Marsjanie. To utrudnia nawiązanie bezpośrednich międzyosobowych relacji między pacjentem i lekarzem. Przyjście do chorych z Najświętszym Sakramentem jest więc odpowiedzią na tę właśnie sytuację, na osamotnienie, którego ci pacjenci doświadczają podczas choroby – dodał Dr Risaliti.

Reklama

KAI, os

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę