Nasze projekty

Kościół greckokatolicki wprowadza reformę kalendarza. Boże Narodzenie będzie obchodzone w grudniu

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) odchodzi od kalendarza juliańskiego. Od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych - poinformował zwierzchnik ukraińskich grekokatolików, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

fot. Alf B/Cathopic

Po zmianach w kalendarzu Boże Narodzenie na Ukrainie będzie obchodzone 25 grudnia, a nie jak do tej pory – 7 stycznia. Nie zmienią się natomiast zasady dotyczące świąt ruchomych, czyli wyliczania i obchodzenia Wielkanocy.

O zmianach zadecydował Synod Biskupi UKGK, który w dokumencie dotyczący zmian, podkreślił, że zmiany w kalendarzu wprowadzono „biorąc pod uwagę liczne prośby wiernych oraz konsultacje z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi naszego Kościoła”.

„Poparcie dla zmian wyniosło ponad 90 procent”

Abp Szewczuk zaznaczył, że parafie lub wspólnoty, które nie czują się jeszcze przygotowane na takie zmiany mogą korzystać z kalendarza juliańskiego do 2025 roku.

Reklama

Nie chcieliśmy nikomu niczego narzucać, nikogo do niczego zmuszać. Przeprowadziliśmy konsultacje, a w niektórych miejscach nawet sondaże; poparcie dla zmian wyniosło ponad 90 proc. i to prawie w każdej eparchii – powiedział.

kh, KAI, rmf24.pl/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę