Kolumbia legalizuje aborcję aż do szóstego miesiąca ciąży. Biskupi: to brutalnie sprzeczne z życiem

Kolumbia zalegalizowała aborcję na życzenie aż do szóstego miesiąca ciąży. Taki wyrok wydał Trybunał Konstytucyjny. „Aborcja na życzenie jest niemoralna i brutalnie sprzeczna z życiem"– oświadczyli tamtejsi biskupi.

FOT. Cathopic

Zmianę prawa przegłosowano zaledwie jednym głosem (5 głosy za do 4 przeciw). Wyrok jest odpowiedzią na wniosek organizacji społecznej Just Cause, która domagała się usunięcia aborcji z kodeksu karnego Kolumbii. Trybunał nie stanął jednak po stronie zwolenników aborcji na życzenie w dowolnym momencie trwania ciąży. Zgodnie z postanowieniem, aborcja może być od teraz przeprowadzona na życzenie do szóstego miesiąca ciąży. Jak dotąd była legalna jedynie w przypadku zagrożenia zdrowia fizycznego lub psychicznego kobiety, gdy ciąża była wynikiem gwałtu, bądź z powodu wady rozwojowej płodu.

Sąd zarekomendował także prace nad nowym prawem, które ma poprawić politykę zdrowotną w celu zapobiegania powikłaniom związanym z niebezpiecznymi aborcjami i niechcianymi ciążami, zwiększenie liczby programów edukacyjnych i dostępu do metod antykoncepcyjnych. Kongres został wezwany do jak najszybszego opracowania kompleksowych ram prawnych w tej kwestii.

Biskupi wyrazili stanowczy sprzeciw. „To brutalna praktyka”

Natychmiast po zapadnięciu wyroku głos zabrali przedstawiciele Kościoła. „Aborcja na życzenie jest aktem niemoralnym i brutalną praktyką sprzeczną z życiem” – zaznaczyli biskupi w wystosowanym oświadczeniu. Episkopat oświadczył, że odmówienie ochrony życia od poczęcia jest obrazą godności ludzkiej i podważa podstawy porządku społecznego i państwa prawa.

Reklama
Reklama

Luis José Rueda, arcybiskup Bogoty zaznaczył, że konstytucja mówi o prawie do życia jako o prawie podstawowym. Jeśli odmawia się ochrony życia najbardziej bezbronnych, to niespójne są jednoczesne żądania, by dbać o los ofiar innych przestępstw, jak przemoc, zabójstwo czy wojna.

„Chcemy być pierwszymi, którzy pomogą dokonać właściwego wyboru”

Biskupi przypomnieli też, że prawdziwa troska o kobiety wymaga solidarności wszystkich ludzi. Pozwala ona tworzyć dobre alternatywy tam, gdzie zło wydaje się jedynym wyjściem.

„Chcemy być pierwszymi, którzy pomogą dokonać właściwego wyboru, gdy aborcja wydaje się być rozwiązaniem. Czynimy to w imię Tego, który przyszedł, aby przynieść życie w obfitości” – czytamy w oświadczeniu episkopatu. Wyrażono w nim nadzieję, że państwo i wszyscy obywatele postarają się chronić i promować życie, w nawet w najbardziej złożonych okolicznościach.

Reklama
Reklama

Kolumbia jest kolejnym krajem Ameryki Łacińskiej, który niedawno zliberalizował dostęp do aborcji, obok Meksyku i Ekwadoru.

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę