Nasze projekty

Katolicy oferują wsparcie kobietom w USA. „Coraz częściej wybierają życie, a nie aborcję”

Po wyroku Sądu Najwyższego USA w kwestii aborcji katolicy zdają sobie sprawę z wyzwania, jakim jest teraz oferowanie pomocy kobietom oraz praca na rzecz ustanawiania w poszczególnych stanach przepisów chroniących życie nienarodzone.

fot. Amina Filkins / Pexels

Kobiety, które wcześniej były na rozdrożu, coraz częściej wybierają życie – powiedziała Peggy Hartshorn, lekarka i przewodnicząca organizacji Heartbeat International.

„Czują się wyzwolone, że nie muszą wybierać aborcji”

Chrześcijańska organizacja, zrzeszająca przedstawicieli wielu wyznań, podobnie jak wiele innych katolickich centrów opieki, już od dawna oferuje pomoc kobietom, których ciąża jest zagrożona. Na całym świecie ponad 3 tys. placówek, tworzy sieć w 65 krajach, z czego ok. 1,7 tys. znajduje się w USA.

ZOBACZ: Przełomowa decyzja Sądu Najwyższego USA. „Konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji”

Reklama

Badania pokazują, że duża liczba kobiet czuje coś w rodzaju przymusu, by zdecydować się na aborcję. Podejście pełne troski pozwala im rozwiązać wewnętrzny konflikt dotyczący aborcji. Oferowana pomoc sprawia, że kobiety dostrzegają inną alternatywę. Czują się wyzwolone, że nie muszą wybierać aborcji – zaznaczyła Hartshorn.

Mogą myśleć, że aborcja jest tym czego potrzebują. Jednak gdy dotykają swoich głębokich uczuć, stwierdzają, że jej nie chcą. Po to jest nasza pomoc, by asystować kobietom w takich sytuacjach rozterki. Oferujemy wsparcie psychologiczne, duszpasterskie i socjalne – zaznacza Hartshorn.

„Wcześniej większość Amerykanów wyrażała przekonanie, że aborcja jest złą rzeczą”

Tym, na co trzeba zwrócić także uwagę, jest wpływ prawa na ludzkie przekonania. Jest on naprawdę duży. W ruch prolife jestem zaangażowana od 1973 r. Widziałam, jak poprzednia decyzja Sądu Najwyższego i zalegalizowanie aborcji we wszystkich stanach wpłynęło na zmianę nastawienia ludzi. Wcześniej większość Amerykanów wyrażała przekonanie, że aborcja jest złą rzeczą. Teraz możemy konkurować z przemysłem aborcyjnym na całej linii frontu, angażując wszystkie środki, zdwajając nasze wysiłki i angażując więcej ludzi, by stworzyć więcej miejsc, gdzie będziemy pomagać kobietom w ciąży – powiedziała papieskiej rozgłośni Peggy Hartshorn.

Reklama

Przełomowa decyzja sądu w USA

Sąd Najwyższy USA orzekł w piątek, że amerykańska konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji. Wyrok ten odwrócił stan prawny obowiązujący od 1973 roku. Od tej pory sprawa regulacji aborcji leży w gestii władz stanowych.

„Uprawnienia do regulacji aborcji zostają zwrócone narodowi i jego wybranym przedstawicielom” – napisano w orzeczeniu. W praktyce decyzja ta oznacza, że aborcja natychmiastowo zostanie zakazana w 13 amerykańskich stanach. Pierwszym stanem, który zdecydował o zakazaniu aborcji jest Missouri.

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę