Nasze projekty

Kard. Sarah: „nasze liturgie są niekiedy zbyt afrykańskie, a mało chrześcijańskie”

Były prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah stwierdził, że "nasze liturgie są często zbyt banalne i zbyt hałaśliwe".

fot. Mariana C./Cathopic

Kard. Sarah to jeden z uczestników sympozjum o liturgii, które odbywa się w afrykańskim Senegalu. Nasze liturgie są często zbyt banalne i zbyt hałaśliwe, za bardzo afrykańskie i za mało chrześcijańskie – powiedział pochodzący z sąsiedniej Gwinei purpurat, który przez ponad 6 lat z nominacji papieża Franciszka pełnił urząd prefekta watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W czasie odprawionej w Dakarze mszy podkreślił, że to przede wszystkim na Zachodzie jesteśmy świadkami rozkładu wartości wynikających z wiary, a także samej pobożności i liturgii. Skrytykował również chybione formy inkulturacji, kiedy usiłuje się wprowadzić do celebracji elementy afrykańskich czy azjatyckich tradycji wypaczające sprawowane przez nas misterium paschalne.

Kładziemy tak duży akcent na te elementy kulturowe, że obrzędy trwają niekiedy po sześć godzin – mówił kard. Sarah.

Reklama

Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przestrzegał zarazem, że jeśli będziemy postrzegać liturgię w kategoriach wyłącznie duszpasterskiej efektywności, to grozi nam uczynienie z niej dzieła czysto ludzkiego, zbioru mniej lub bardziej udanych ceremonii. Kard. Sarah również wielkie zasługi w ochronie tego dziedzictwa Kościoła, jakie miał Benedykt XVI, który dzięki swej wiedzy „potrafił stawić czoła pseudoliturgistom”.

ZOBACZ TEŻ: Franciszek: „czuję się znacznie lepiej, męczę się, gdy mówię zbyt dużo”

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę