Nasze projekty

Kard. Marx złożył rezygnację. „Jestem gotów wziąć odpowiedzialność”

Arcybiskup Monachium, kardynał Reinhard Marx zwrócił się do papieża Franciszka z prośbą o przyjęcie jego rezygnacji z urzędu ordynariusza archidiecezji – podała agencja CNA Deutsch.

fot. Solideo/Cathopic

W liście z 21 maja do papieża Franciszka, kardynał przedstawił powody, dla których zdecydował się na taki krok – poinformowała archidiecezja Monachium i Fryzyngi. W oświadczeniu purpurat, któremu zarzuca się m.in. tuszowanie nadużyć, przyznaje, że w ostatnich miesiącach wielokrotnie rozważał rezygnację z urzędu.

„Jestem gotów wziąć odpowiedzialność, nie tylko za swoje błędy”

Powiedział, że prośba o przyjęcie rezygnacji była bardzo osobistą decyzją. Chcę, żeby to było jasne: Jestem gotów wziąć osobistą odpowiedzialność, nie tylko za swoje błędy, ale za instytucję Kościoła, którą pomagałem kształtować i formować przez dziesięciolecia – powiedział.

Kard. Marx znalazł się w ogniu krytyki nie tylko z powodu swojego postępowania w sprawie wykroczeń duchownych, ale także niedawno wycofał się z przewodniczenia kontrowersyjnej „Drogi Synodalnej” i innych urzędów – takich jak przewodniczenie konferencji episkopatu. Pod koniec kwietnia Marx zrezygnował również z Federalnego Krzyża Zasługi, który prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier chciał mu przyznać, pomimo krytyki ze strony ofiar molestowania.

Reklama

Papież Franciszek potwierdził kard. Marxowi, że list może być opublikowany i że kardynał powinien „kontynuować wykonywanie swojej posługi biskupiej do czasu podjęcia innej decyzji”.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę