Nasze projekty

Kard. Burke krytykuje kard. Marxa

Kard. Raymond Burke z USA zarzucił kard. Reinhardowi Marxowi z Niemiec rozmywanie katolickiej nauki moralnej

Amerykański purpurat odniósł się do opinii niemieckiego purpurata, który w ramach październikowego Synodu Biskupów nt. małżeństwa i rodziny w Watykanie pytał, czy „zachowania seksualne nie powinny być oceniane w kontekście konkretnej sytuacji życiowej”. Kard. Burke w wywiadzie dla katolickiego tygodnika amerykańskiego „The Wanderer” powiedział: „Nie można uzależniać moralnych prawd od kontekstów życiowych”.

Według kardynała w ten sposób można by usprawiedliwić aborcję powołując się na „szczególne okoliczności”. „To jest po prostu błędne” – powiedział i dodał: „Jesteśmy wezwani do heroicznego życia naszą katolicką wiarą. Nawet najsłabsza osoba otrzymuje łaskę Chrystusa, aby żyć w prawdzie miłości.”

Reklama
Reklama

„W żadnym przypadku nie można obiektywnej oceny moralnej czynu uzależniać od jakiegokolwiek życiowego kontekstu” – podkreślił kard. Burke, który do listopada 2014 r. był prefektem Sygnatury Apostolskiej, najwyższego sądu kościelnego.

Reklama
Reklama

W wywiadzie amerykański purpurat opowiada się za tym aby małżeństwo i rodzinę opierać na bazie katolickiej nauki i zaznaczył, że nie wystarcza „wymachiwanie niczym flagą” papieskimi dokumentami: „Humanae vitae” z 1968 r. czy „Familiaris consortio” z 1981 r. „Jeśli nie rozumie się dlaczego Kościół odrzuca sztuczną antykoncepcję to jest do sprawa duchowieństwa, które powinno głosić katolickie orędzie małżeństwa i rodziny tak jakby to robili po raz pierwszy w życiu” – zaznaczył kard. Burke.

Kardynał nie zgodził się też z interpretacją, że w relacji końcowej Synodu Biskupów znajduje się zachęta do liberalnego podejścia wobec kwestii przyjmowania komunii św. przez osoby rozwiedzione, które żyją w nowych związkach cywilnych. „Argumentacja, że zależy to od decyzji indywidualnego sumienia jest błędna i stwarza fałszywe oczekiwania” – powiedział kard. Burke.

Reklama


tom (KAI) / Waszyngton

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę