Nasze projekty

Kapelanem królowej Elżbiety został katolik

Po raz pierwszy od XVII w. katolicki kapłan został mianowany honorowym kapelanem brytyjskiego monarchy. Królowa Elżbieta II wybrała do tej funkcji kanadyjskiego księdza Guy Chapdelaine. Jego zdaniem to namacalny dowód ekumenicznego otwarcia królowej.

Wydarzenie jest bezprecedensowe, bowiem Elżbieta II jest głową Kościoła anglikańskiego w Anglii i Kościoła prezbiteriańskiego (kalwińskiego) w Szkocji. Księdza Chapdelaine wypatrzyła 12 marca podczas międzynarodowej modlitwy w opactwie westminsterskim w Londynie sprawowanej w intencji Wspólnoty Narodów czyli Wielkiej Brytanii i jej dawnych kolonii należących do tzw. Commonwealth. Ten tzw. Commonwealth service odbywa się co roku w drugi poniedziałek marca z udziałem rodziny królewskiej.

Ks. Guy Chapdelaine jest naczelnym kapelanem armii Kanady w stopniu generała majora. W rozmowie z radiem Canada opowiedział o swoim spotkaniu z królową 12 marca. W czasie krótkiej rozmowy Elżbieta II zaprosiła go na koncert Chóru Kaplicy Sykstyńskiej z Watykanu, jaki pod koniec maja odbędzie się w jej rezydencji – pałacu Buckingham w Londynie. Ponadto poinformowała go o nominacji na swego honorowego kapelana.

– Będę pierwszym katolikiem, który otrzymał takie wyróżnienie. Królowa wyraziła również swą zgodę, bym w przyszłości mógł wygłosić kazanie w królewskiej kaplicy św. Jakuba, w której odbywają się najważniejsze uroczystości religijne rodziny panującej, takie jak chrzty – powiedział duchowny.

Reklama
Reklama

Radio Canada poinformowało, że ks. Chapdelaine wygłosi swe kazanie 28 października podczas nabożeństwa ekumenicznego. Stanie się w ten sposób pierwszym katolickim kaznodzieją w kaplicy królewskiej od czasów Jakuba II (1685-1688), ostatniego króla, który był katolikiem. Zdaniem duchownego jest to „namacalny dowód ekumenicznego otwarcia” Elżbiety II.

 

KAI/ad

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite