Nasze projekty

Kapelan wojskowy o posłudze wśród żołnierzy na Ukrainie: chronimy ich człowieczeństwo

"W okopach lepiej widać wartość ludzkiego życia i głębię serca. Pojmujesz, że nie ma prostych odpowiedzi na niektóre pytania" – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Andriy Zelinsky, greckokatolicki kapelan wojskowy, który pełni posługę na wschodniej Ukrainie, w okopach.

fot. Filip Andrejevic/Unsplash

Kapelan podkreśla, że to bardzo smutna sytuacja, ponieważ wojna trwa dla nich od ośmiu lat. Żołnierze widzieli śmierć swoich kolegów, ale świat „nie ma odwagi nazwać rzeczy po imieniu, sądzi, że jak będzie udawał, że wojny nie widzi, to ona przeminie. Wojna tymczasem się nie skończyła i do tej pory zginęło już niemal 14 tys. osób.

Ks. Zelinskyy przypomina, że misją kapelanów wojskowych jest trwanie przy żołnierzach, aby, jak mówi, „przybliżyć im niebo” i w ten sposób chronić ich człowieczeństwo.

Wiara pomaga znaleźć drogę pośród ciemności przemocy. Kiedy ginie ktoś obok ciebie, ktoś, kto jest ci bliski. Wojna zazwyczaj nie wnosi światła do ludzkiego życia, dlatego również pośród mroków wojny Słowo Boże może wskazać drogę. Na terytoriach wojennych jest tak wiele ciemności. Lecz moje doświadczenie jest takie, że pośród tych ciemności wojny ludzie szukają sensu, to jest ich podstawowe pragnienie. Kapelan wojskowy ma być uczciwym i odważnym sługą tego sensu. Nie zawsze mówi się o nim wprost, a jedynie daje o nim świadectwo, poprzez pokorną obecność pośród niesprawiedliwości bólu – mówi papieskiej rozgłośni ks. Zelinsky.

Reklama

„Na wojnie pojmujesz, że nie ma prostych odpowiedzi na niektóre pytania”

Jak podkreśla, kapelani próbują „chronić w żołnierzach to, co jest w nich najbardziej ludzkie”, a więc ich umiejętność wybierania dobra, szukania prawdy, ochrony sprawiedliwości, a także „kontemplację piękna właśnie pośród wojny”.

Wojna jest zawsze przeciw człowiekowi. Przez cztery lata żyłem na obszarach objętych walkami, trzy lata w okopach. W okopach lepiej widać wartość ludzkiego życia i głębię serca. Pojmujesz, że nie ma prostych odpowiedzi na niektóre pytania, na przykład kiedy ginie twój brat, przyjaciel, który wraz z tobą odszedł z uniwersytetu, aby bronić swego domu i rodziców, kiedy zginął chłopak z twojej wioski, a przy tym wszyscy oni giną na wojnie, której świat nie jest w stanie dostrzec – mówi.

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę