Nasze projekty

Kanclerz Niemiec rozmawiała z Papieżem o Ukrainie (akt.)

Kwestie europejskie, w tym osiągnięcie pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie poruszano podczas watykańskich rozmów Angeli Merkel – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Kanclerz Niemiec została przyjęta na audiencji prywatnej przez Ojca Swiętego, a następnie rozmawiała z watykańskim Sekretarzem Stanu, kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz do spraw relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Rozmowa pani kanclerz z papieżem, w towarzystwie tłumacza trwała 40 minut. Jak zapewnia watykański komunikat miała ona serdeczny charakter. Jedną z poruszanych kwestii było planowane w dniach 7 i 8 czerwca spotkanie grupy G 7, które odbędzie się w Elmau, w Bawarii. W związku z tym szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom międzynarodowym, ze szczególnym uwzględnieniem walki z ubóstwem i głodem, wyzyskiem istot ludzkich oraz prawom kobiet.

 

Ponadto mówiono o wyzwaniach zdrowia globalnego i trosce o środowisko naturalne człowieka. Kolejnymi kwestiami były prawa człowieka, wolność religijna w niektórych częściach świata, podkreślając znaczenie wartości duchowych dla spójności społecznej. Poruszano także kwestie europejskie, podkreślając konieczność osiągnięcia pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Reklama

 

Angela Merkel przekazała dar finansowy dla dzieci uchodźców a także podarowała Ojcu Świętemu płytę kompaktową z muzyką Jana Sebastiana Bacha. Za dary papież Franciszek podziękował po niemiecku i podarował kanclerz Merkel medal z wizerunkiem św. Marcina. Ojciec Święty podkreślił, że ten medal chętnie ofiaruje szefom rządów z nadzieją, że rozcięty płaszcz świętego będzie im przypominał o ich zadaniu, jakim jest chronienie swoich narodów. Merkel skomentowała to słowami: „Będziemy się starali czynić to jak najlepiej”. Ponadto papież podarował pani kanclerz niemieckie wydanie swego listu apostolskiego „Evangelii gaudium”.

 

Reklama

Było to trzecie spotkanie Angeli Merkel z papieżem Franciszkiem. Pierwsze z nich miało miejsce, po inauguracji pontyfikatu, 19 marca 2013: Następne 18 maja tego samego roku.

 

Jak podała agencja ANSA Watykan jest jedynym celem podróży niemieckiej kanclerz. Po południu na Zatybrzu odwiedzi ona Wspólnotę Sant'Egidio. Pani kanclerz towarzyszy 14 współpracowników.

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę