„Istnieją wartości niepodlegające negocjacjom”. Kardynał Aós apeluje do polityków

Dziękujemy za wszystkich, którzy starają się szanować i chronić wartości niepodlegające negocjacjom: szacunek i obronę życia ludzkiego od poczęcia do jego naturalnego końca, rodzinę opartą na małżeństwie mężczyzny i kobiety - mówił podczas mszy w katedrze w Santiago, kard. Celestino Aós odpowiedzialny za odnowę Kościoła w Chile.

fot. Jeremy Wong Weddings / Unsplash

To temu kardynałowi papież Franciszek powierzył misję misję odbudowy zaufania do Kościoła w Chile, który po serii skandali związanych z wykorzystywaniem seksualnym przez księży, stracił swoją pozycję w społeczeństwie.

Podczas nabożeństwa Te Deum w katedrze w Santiago kardynał wezwał kraj do poszanowania „wartości niepodlegających negocjacjom”. W obecności czołowych polityków, w tym prezydenta Sebastiána Piñery, kard. Aós opowiedział się za obroną życia i rozumieniem małżeństwa jako związku między mężczyzną a kobietą. Aktualnie, kongres Chile debatuje nad ustawą o małżeństwach osób tej samej płci, którą promuje tamtejszy rząd.

„Dziękujemy za wszystkich, którzy starają się szanować i chronić wartości”

Kard. Aós nawiązał do kształtu przyszłej konstytucji. Obecnie, po ubiegłorocznym referendum, w którym 78 proc. z 7,4 mln uczestników opowiedziało się za zmianą ustawy zasadniczej, zgromadzenie konstytucyjne pracuje nad jej nowym kształtem.

Reklama
Reklama

Dziękujemy za wszystkich, którzy starają się szanować i chronić wartości niepodlegające negocjacjom: szacunek i obronę życia ludzkiego od poczęcia do jego naturalnego końca, rodzinę opartą na małżeństwie mężczyzny i kobiety, wolność wyboru modelu edukacji dla ich dzieci, promowanie dobra wspólnego we wszystkich jego formach oraz pomocniczość państwa, które szanuje autonomię organizacji i współpracuje z nimi – powiedział duchowny.

Kardynał zwrócił uwagę, że wychodzimy „ze studni pandemii i gorliwie szukamy postępu i rozwoju”, co w Chile – mimo bogatych zasobów – utrudniają „oszustwa i defraudacje, korupcja i przemoc, nierówność i niesprawiedliwość, które są po prostu skandaliczne”. Przypomniał, że często zaniedbywany jest obowiązek solidarności. Marnotrawstwo i konsumpcjonistyczny superrozwój kontrastują z ubóstwem, niepewnością, a nawet nędzą – powiedział.

„Prawdziwą religią jest adorowanie Boga i kochanie bliźniego”

Podczas homilii zapewnił, że Chile modli się „z bólem i wstydem” za rodaków i imigrantów mieszkających „w obozach, ogrodach i na ulicach”. Zaznaczył, że bieda i ignorancja sprzyjają fundamentalizmowi i przemocy. Drogą do pokoju nie jest broń i przemoc, ale sprawiedliwość. Prawdziwą religią jest adorowanie Boga i kochanie bliźniego: jeśli chcemy zachować braterstwo na ziemi, nie możemy stracić z oczu nieba – podkreślił.

Reklama
Reklama

Odnosząc się do religii i jej roli w społeczeństwie, duchowny zaznaczył, że „oddawanie czci Bogu nigdy nie jest aktem czysto prywatnym, bez konsekwencji w naszych stosunkach społecznych: przeciwnie, wymaga publicznego świadectwa wiary”.

kh/VaticanNews/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę