Nasze projekty

ISIS wysadziło w powietrze Łuk Triumfalny w Palmyrze

Państwo Islamskie nadal niszczy bezcenne starożytne zabytki w Syrii. Tym razem dżihadyści wysadzili w powietrze Łuk Triumfalny w Palmyrze. Wcześniej terroryści zniszczyli szereg starożytnych zabytków miasta wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w tym świątynię Bela z I wieku naszej ery.

Fot. Jerzy Strzelecki, Wik. Commons

Informację o zniszczeniu podały władze w Damaszku, podkreślając, że Łuk Triumfalny był „wizytówką Palmyry”. Agencja AFP pisze, że tego typu działania terrorystów mają propagandowe znaczenie dla ISIS. Doszło do nich w kilka dni po tym, jak Rosja rozpoczęła naloty na pozycje dżihadystów, a także – jak twierdzi Zachód – na umiarkowaną syryjską opozycję.

Działania Rosji skrytykowała też Turcja, twierdząc, że bombardowania są „nie do zaakceptowania”. Ponadto władze w Ankarze poinformowały o przejęciu rosyjskiego myśliwca, który naruszył turecką przestrzeń powietrzną. W związku z tą sprawą NATO wezwało do złożenia wyjaśnień rosyjskiego ambasadora przy tej instytucji.

Reklama

Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow utrzymuje, że celem Rosji jest wspieranie syryjskiej armii prezydenta Baszara al-Asada oraz bombardowanie „terrorystów i ekstremistów”.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/AFP/Huffington Post/kd/to/

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę