Nasze projekty

Irak: Drzwi Święte w katedrze i namiocie uchodźców

Miłosierdzie jest drogą, którą niezależnie od sytuacji musi iść każdy chrześcijanin – z okazji Roku Świętego przypomniał o tym irackim chrześcijanom patriarcha chaldejski abp Louis Sako. Patriarcha wskazał, że Jubileusz Miłosierdzia jest dla tego kraju znakiem nadziei, a Drzwi Święte stanowią symbol pojednania. 19 grudnia otwarto je m.in. w katedrze Bagdadzie a zostaną też otwarte w namiocie dla uchodźców.

Przeciągająca się wojna i prześladowania ze strony tzw. Państwa Islamskiego sprawiły, że z 1,5 mln wyznawców Chrystusa, którzy zamieszkiwali Irak na początku 2000 r., obecnie pozostał tam jedynie co trzeci, czyli ok. 500 tys

„Nawet w obliczu tego straszliwego cierpienia, jakiego na co dzień doświadczamy, dostrzegamy Bożą opiekę, wierzymy głęboko, że Bóg nas wybawi, bo przecież On nigdy nie zostawia nikogo samym. Są ogromne trudności, ale Bóg jest silniejszy nawet od śmierci” – powiedział w Radiu Watykańskim zwierzchnik katolików obrządku chaldejskiego. Zwrócił uwagę, że „otwarcie Drzwi Świętych w katedrze Matki Boskiej Bolesnej jest dla naszych chrześcijan znakiem nadziei”.

„Często im mówię: nie lękajcie się, a ich postawa mnie naprawdę buduje. Są mężni w swej wierze w Chrystusa. Często myślę o tych 120 tys. chrześcijan, którzy w jednej chwili zostawili w Mosulu domy i dorobek całego życia i odmówili przejścia na islam. Nikt nie wyrzekł się Chrystusa, a to prawdziwy cud!” – powiedział z uznaniem patriarcha.

Reklama

Zapowiedział, że niebawem otworzy Drzwi Miłosierdzia w kaplicy w obozie dla uchodźców na obrzeżach Bagdadu, w którym mieszka ponad tysiąc chrześcijańskich rodzin. „Kaplica jest zwykłym namiotem i właśnie tam będą Drzwi Miłosierdzia. Nie mamy praktycznie niczego, bardzo cierpimy, ale nie damy się złamać” – zapewnił hierarcha chaldejski.


(KAI/RV) / Bagdad

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite