Nasze projekty

Indie pożegnały więzionego jezuitę. „Męczennik zepchniętych na margines”

„Ostatni miesiąc, który jezuita spędził w szpitalnym łóżku, jest rozdzierającą serce tragedią niewinnego człowieka, prześladowanego wyłącznie za czynienie dobra” - powiedział kard. Charles Bo, przewodniczący azjatyckich episkopatów podczas pogrzebu jezuity ks. Stana Swamy’ego.

fot. IndianExpressOnline/ Youtube

Władze indyjskie od kilku miesięcy więziły schorowanego jezuitę, który prawdopodobnie nie otrzymał na czas odpowiedniej pomocy medycznej. Po śmierci duchownego, miejscowi biskupi określili go „męczennikiem zepchniętych na margines” i „współczesnym świętym ubogich Indii”.

Jezuici z Indii i Azji Południowej pożegnali o. Stana podczas mszy pogrzebowej odprawionej w Bombaju. Z powodu obostrzeń uczestniczyło w niej jedynie około 20 osób, a inni oglądali uroczystość na YouTube. Ks. Swamy nie doczekał się zwolnienia z aresztu, dlatego jego ciało, zgodnie z przepisami więziennymi, zostało skremowane. Prochy wysłano do prowincji jezuitów w Jamshedpur, do której należał, oraz do Ranchi, gdzie służył ubogim.

Inspiruje tysiące ludzi na całym świecie

Metropolita Rangunu podkreślił, że choć zakonnik przebywał w więzieniu, to jego duch pozostał wolny, a przesłanie, które pozostawił, inspiruje setki tysięcy ludzi w Indiach i na całym świecie. Zaznaczył, że ks. Stan, podobnie jak Mahatma Ghandi, który jest dziś dumą Indii, podążał drogą reform bez przemocy i tak jak on trafił do więzienia za głoszone przez siebie pokojowe idee.

Reklama
Reklama

Kard. Bo wskazał, że śmierć ks. Swamy’ego ujawniła niesprawiedliwość, która spotyka w Indiach ludność tubylczą i uwypukliła zwłaszcza niemoralne działania rządu w stosunku do najbardziej zmarginalizowanych, których nie będzie już można dłużej ukrywać. Przypomniał, że w Azji ogromne połaci ziemi o powierzchni milionów akrów od wieków były zamieszkane przez rdzenne plemiona, które w ten sposób chroniły „płuca Azji”.

Teraz wirus chciwości wypowiedział wojnę tym ziemiom i ludziom. Ks. Stan Swamy umarł towarzysząc plemionom w ich walce o sprawiedliwość. Opłakując go, my także zobowiązujemy się do budowania świata sprawiedliwości i pokoju – powiedział kard. Bo.

„Okrzyknięto go terrorystą, wrogiem państwa”

Ks. Vinod Sushil Soreng, jezuita z indyjskiej prowincji Ranchi i przyjaciel ks. Swamy’ego, w jednym z wywiadów przypomniał o tym, jak władze Indii usiłowały zniesławić pracę ks. Stana na rzecz najbardziej zmarginalizowanych.

Reklama
Reklama

Okrzyknięto go terrorystą, wrogiem państwa, odpowiedzialnym za podżeganie do przemocy i naruszanie praworządności. Wstyd mi za sposób, w jaki mój kraj w ostatnich miesiącach odmawiał sprawiedliwości temu nieustraszonemu prorokowi naszych czasów – powiedział ks. Soreng.

Przypomniał, że ks. Swamy często mawiał, iż bez solidarności z tymi, którzy cierpią, lub którym odmawia się podstawowych praw do życia, nasza egzystencja jest jałowa i powierzchowna.

Pamiętajmy o jego spuściźnie. Niech jego życie zainspiruje całe pokolenia do pracy na rzecz godności i sprawiedliwości, której odmawia się ubogim, mniejszościom i ludom tubylczym na całym świecie – zaapelował jezuita.

Reklama

ONZ zaniepokojone prawami w Indiach

Kolejny raz zaniepokojenie okolicznościami śmierci jezuity wyraziło także biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. Rzeczniczka tej instytucji, Liz Throssell, przypomniała, że Wysoka Komisarz Michelle Bachelet i niezależni eksperci ONZ wielokrotnie w ciągu ostatnich lat poruszali w rozmowach z rządem Indii sprawę ks. Stana i 15 innych obrońców praw człowieka, nalegając na uwolnienie ich z aresztu. Po pogrzebie jezuity Bachelet po raz kolejny wezwała rząd Indii do ich zwolnienia.

W świetle poważnych skutków pandemii jest jeszcze bardziej pilne aby Indie uwolniły wszystkie osoby zatrzymane bez wystarczającej podstawy prawnej, szczególnie aresztowanych za wyrażanie krytycznych lub odmiennych poglądów – powiedziała Komisarz ONZ. Zaznaczyła, że organizacja jest zaniepokojona „niejasno zdefiniowanymi prawami” jakie coraz częściej stosuje się w Indiach w celu tłumienia opozycji.

kh/Vatican News/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę