Nasze projekty

Francja: kard. Vingt-Trois pożegnał się z archidiecezją paryską

Podczas dziękczynnej Mszy św. w sobotę 16 grudnia francuski kardynał André Vingt-Trois pożegnał się z kierowaną przez niego dotychczas archidiecezją paryską. W kazaniu wygłoszonym w katedrze Notre-Dame 75-letni purpurat zachęcił do odwagi i nadziei, zwłaszcza w sytuacji świata, który przeżywa swoisty „stan ciągłego alarmu”.

Niepokój budzi rozpowszechniana przez „sieć informacyjną” ciągła tendencja do dramatyzowania. „W takiej sytuacji nie dziwi, że wobec ciągłego nacisku, aby wyrażać swoje troski i niezadowolenie, nasi obywatele żyją w klimacie strachu”, stwierdził kard. Vingt-Trois. Zwrócił uwagę, że chrześcijanie mają jednak zadanie być „narzędziami pokoju” i nie poddawać się takim uczuciom, jak spory i nienawiść.

Kard. Vingt-Trois kierował stołeczną archidiecezją Francji przez 12 lat. Wiedząc o swojej ciężkiej chorobie, zapowiedział odejście z urzędu wraz z osiągnięciem 75. roku życia.

Reklama

André Vingt-Trois urodził się w 1942 r. w Paryżu. Po odbyciu służby wojskowej w Niemczech, w 1969 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował w parafiach na przedmieściach Paryża, pełnił funkcje wikariusza generalnego, a następnie biskupa pomocniczego w stołecznej archidiecezji. Jako biskup pomocniczy uczestniczył aktywnie w procesie odnowy, jaki rozpoczął się w Kościele we Francji po obchodach Światowego Dnia Młodzieży w Paryżu w 1997 r. W latach 1999-2005 był arcybiskupem Tours, a od 2007 do 2013 r. przewodniczącym Konferencji Biskupów Francji.

Reklama

Kard. Vingt-Trois jest przekonany, że w mocno dotkniętym laicyzacją i sekularyzacją społeczeństwie Francji Kościół nie może pozostać na uboczu. Musi natomiast próbować w dialogu przekonywać niewierzących i wątpiących.

Co pewien czas otwarcie zabierał głos w sprawach politycznych, np. odnośnie do badań na ludzkich embrionach, aborcji, czy polityki azylowej. W sposób szczególny poświęcał się problematyce rodziny. Na ten temat wydał kilka książek, protestował też otwarcie przeciwko „małżeństwom” homoseksualistów, instytucji matek zastępczych (surogatek) oraz pomocy w samobójczej śmierci pacjentów.

Reklama

Na razie jeszcze kard. Vingt-Trois kieruje archidiecezją paryską jako administrator apostolski. Dopiero 6 stycznia oficjalnie obejmie rządy w archidiecezji jego następca, 66-letni abp Michel Aupetit, dotychczasowy biskup diecezji Nanterre.


ts / Paryż
KAI

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite