Franciszek odwiedzi Benedykta XVI. Jak się czuje papież senior?

16 kwietnia, w dniu 95. urodzin Benedykta XVI odwiedzi go i osobiście przekaże życzenia papież Franciszek – powiedział w wywiadzie dla włoskiego tygodnika Oggi sekretarz osobisty papieża seniora, abp Georg Gänswein.

fot. Mondarte - Praca własna/CC BY-SA 4.0/wikipedia.org

Abp Gänswein zaznacza, że papież Benedykt jest słaby fizycznie, ale jego umysł działa bardzo dobrze. Jest metodyczny, a jego dni nie zmieniły się w ciągu ostatniego okresu. Oczywiście, jego ruchy są powolne i musi więcej odpoczywać. Rano koncelebruje mszę św. o godz. 7.30. Następnie siada w fotelu i słucha muzyki. Powrócił także do swojego zwyczajowego spaceru po Ogrodach Watykańskich – wyjawia jego sekretarz.

„Nie znaleziono żadnych zarzutów”

Abp Gänswein nie ukrywa, że są ludzie, którzy atakują, ranią i tworzą polemiki, aby nastawić Benedykta XVI przeciwko papieżowi Franciszkowi. Odniósł się także do niedawnych kontrowersji po przedstawieniu w styczniu raportu monachijskiej kancelarii prawnej przypisującego kardynałowi Ratzingerowi odpowiedzialność za zły nadzór w czasie pełnienia funkcji arcybiskupa Monachium i Fryzyngi w latach 1977-1982. Nie znaleziono żadnych zarzutów – podkreśla sekretarz papieża Benedykta.

Dodaje, że niestety, w przedstawionej dokumentacji znalazł się błąd dotyczący jego obecności na spotkaniu w 1980 roku, na którym miała zostać podjęta decyzja o przyjęciu na plebanię księdza, który miał zostać poddany terapii. Następnie, po dokładnej weryfikacji, błąd został skorygowany i potwierdzono jego obecność. Przerodziło się to jednak w atak na papieża seniora, którym niektórzy zarzucili kłamstwo. Ta sytuacja przysporzyła mu cierpień. Należy wyraźnie zaznaczyć, że żadne z oskarżeń nie okazało się zasadne. W świecie niemieckim istnieje nurt myślowy, który próbuje atakować pontyfikat i dzieło teologiczne Ratzingera, a także szkodzić jego osobie – przypomniał abp Gänswein.

Reklama
Reklama

Franciszek odwiedzi Benedykta XVI

W wywiadzie nie pominięto relacji między papieżem Franciszkiem a papieżem seniorem. Abp Gänswein zauważa, że nie brak osób, które próbują nastawić przeciwko sobie papieża Franciszka i Benedykta XVI. Polemika jest umiejętnie prowadzona przez tych, którzy mają interes, nawet w Kościele, w tworzeniu napięć.

Są też tacy, którzy obwiniają mnie o to, że z radością przyjmuję pielgrzymki przeciwników Franciszka do Mater Ecclesiae. Są to oskarżenia obraźliwe i niedorzeczne – stwierdza.

Osobisty sekretarz Benedykta XVI zdradził również, że papież Franciszek ma odwiedzić Mater Ecclesiae w dniu 95. urodzin papieża seniora – 16 kwietnia.

Reklama
Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę