Nasze projekty

Egipt: powstaje kościół upamiętniający ściętych koptów

Chrześcijanie w Egipcie z zadowoleniem przyjęli decyzję prezydenta Abd al-Fattaha as-Sisiego, który postanowił zbudować kościół poświęcony pamięci 21 koptyjskich chrześcijan ściętych w lutym tego roku przez terrorystów Państwa Islamskiego w Libii. Świątynia powstanie w Samalut w gubernatoracie Minya, skąd pochodzili młodzi mężczyźni, przebywający w Libii jako emigranci zarobkowi. Koszty budowy kościoła obliczane są na 10 milionów funtów egipskich.

Rzecznik Kościoła katolickiego w Egipcie, o. Rafic Greiche, pozytywnie odniósł się do inicjatywy prezydenta as-Sisiego. Uważa, że może to stanowić zachętę do zmiany w świadomości ludności. Jest to też „pozytywny sygnał” dla chrześcijan.

W rozmowie z katolicką agencją AsiaNews o. Greiche wyraził przekonanie, że obecny rząd Egiptu chce położyć kres dyskryminacji chrześcijan. Pozytywny wpływ na te przemiany ma rozwijanie świadomości. „Muzułmanie akceptują nas teraz bardziej niż dotąd, gdyż dobry przykład daje prezydent”, powiedział ks. Greiche. Podkreślił, że dziś „już nie ma zorganizowanej przemocy ze strony rządu” przeciwko chrześcijanom, choć czasem jeszcze odczuwa się „chwile napięcia na tle religijnym”.

Reklama
Reklama

W rozmowie z AsiaNews rzecznik Kościoła katolickiego w Egipcie zwrócił uwagę, że prezydent zaapelował do chrześcijan, aby bardziej aktywnie włączyli się w życie polityczne, szli do wyborów i zgłaszali swoich kandydatów, zapewniając sobie w ten sposób swoją obecność w parlamencie. Widać też, że prezydent as-Sisi nie życzy sobie dosłownej interpretacji Koranu, nawet jeśli ten proces jest dopiero w fazie początkowej, stwierdził o. Greiche.


ts / Kair

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite