Nasze projekty

Dziś ostatnie pożegnanie Elżbiety II. Królowa zostanie pochowana na zamku w Windsorze

Dziś, 19 września w Wielkiej Brytanii odbędą się uroczystości związane z ostatnim pożegnaniem królowej Elżbiety II. Nabożeństwo żałobne rozpocznie się o godzinie 11:00 (12:00 czasu polskiego) w Opactwie Westminsterskim. Ciało monarchini spocznie w kaplicy zamku w Windsorze.

fot. Defence Imagery/Flickr CC BY-NC 2.0

Pogrzeb królowej Elżbiety II to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Wielkiej Brytanii. Monarchini, która na tronie zasiadała przez ponad 70 lat zmarła 8 września w szkockim zamku Balmoral. Miała 96 lat. Wczoraj wieczorem, dzień przed uroczystościami pogrzebowymi oficjalna strona rodziny królewskiej na Twitterze pokazała, niepublikowane dotąd zdjęcie królowej. Zostało ono zrobione tuż przed Platynowym Jubileuszem w czerwcu.

Pogrzeb królowej Elżbiety II, będzie miał charakter państwowy i weźmie w nim udział wielu przedstawicieli głów państw z całego świata, w tym wielu monarchów. Papieża Franciszka na uroczystościach reprezentował będzie Arcybiskup Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi.

Reklama

CZYTAJ: Elżbieta II poznała pięciu papieży. Pokazano zdjęcia ze spotkań

O godzinie 11:44 czasu polskiego trumna z ciałem monarchini z Pałacu Westminsterskiego zostanie przewieziona w uroczystej procesji o Opactwa Westminsterskiego, gdzie równo o godzinie 12 rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Za trumną będzie szedł król Karol III oraz dziewięcioro członków rodziny królewskiej. Kazanie podczas uroczystości wygłosi arcybiskup Canterbury Justin Welby.

ZOBACZ TEŻ: „Na przestrzeni lat niezmienna pozostaje Ewangelia Chrystusa i jej nauczanie”. Piękne słowa Elżbiety II

Reklama

Nabożeństwo w Opactwie Westminsterskim zakończy się tuż przed godziną 13:00 dwoma minutami ciszy w całym kraju oraz hymnem państwowym. Po tym, kondukt żałobny wyruszy w kierunku Wellington Arch, gdzie trumna zostanie przeniesiona do karawanu, którym ciało Elżbiety II zostanie przewiezione do zamku w Windsorze.

Tam o godzinie 17:00 rozpocznie się drugie nabożeństwo żałobne, podczas którego trumna zostanie opuszczona do królewskiej krypty. O godzinie 20:30 w obecności już tylko członków rodziny królewskiej trumna zostanie złożona w grobie w kaplicy króla Jerzego VI, obok rodziców królowej i jej zmarłego w zeszłym roku męża, księcia Filipa.

pa, tvn24,pl, pap.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę