Nasze projekty

Dwa lata od pożaru Notre Dame. „Polacy mają w sercach paryską katedrę”

Była 18:50, gdy w Wielki Poniedziałek 15 kwietnia 2019 roku dostrzeżono pierwsze płomienie na dachu katedry Notre Dame. Świat patrzył z niedowierzaniem i smutkiem na płonący symbol chrześcijaństwa.

W akcji gaśniczej wzięło udział blisko 400 strażaków, ocalała główna konstrukcja budowli oraz charakterystyczne wieże i trzy rozety. Z wnętrza katedry wyniesiono najcenniejsze relikwie, które w niej przechowywano, w tym koronę cierniową Chrystusa.

W trudnych chwilach dla naszego narodu Francuzi gromadzili się w Notre Dame, dlatego też czujemy, że katedra jest symbolem Francji – podkreślił ks. Patrick Chauvet, rektor katedry. Jak przypomniał, Notre Dame „dla katolików to przede wszystkim dom Boga, dla katolików–paryżan to kościół-matka, a wszystkie inne kościoły w stolicy są podległe Notre Dame”.

„Dziękujemy za waszą miłość”

Jak powiedział, w ciągu dwóch lat od pożaru świątynia została zabezpieczona, a w czasie kilku miesięcy ma się zacząć jej rzeczywista rekonstrukcja. Nie spłonęło wnętrze katedry, ale całkowitej odbudowy wymagają iglica, szkielet budowli, a częściowo dach.

Reklama

W katedrze znajdują się 24 kaplice, a wśród nich polska, w której znajdują się kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, przywieziona przez paulinów, oraz relikwie św. Jana Pawła II. Polacy mają w sercach paryską katedrę Notre Dame. Dziękujemy za waszą miłość. Jesteśmy bardzo przywiązani do polskich elementów w katedrze – podkreślił rektor świątyni.

„Francja przypomniała sobie, że jest chrześcijanką”

Dwa lata temu świat patrzył z niedowierzaniem i smutkiem na pożar paryskiej katedry. Wiele osób gromadziło się na modlitwie w intencji ocalenia tego symbolu chrześcijaństwa. Pojawiały się również komentarze, że poprzez to wydarzenie „Francja przypomniała sobie, że jest chjrześcijanką”.

Ten dramat przypomina nam, że nic na tej ziemi nie trwa wiecznie. Jest to część naszego ciała, która została zniszczona. Mam jednak nadzieję, że stworzy to nowy impuls, powszechny ruch – mówił wówczas przewodniczący Episkopatu Francji abp Eric de Moulins-Beaufort.

Reklama

Prace na odbudową paryskiej katedry

Odbudowa Notre Dam została podzielona na dwie fazy: zabezpieczenia która ma potrwać do końca lata, oraz rzeczywistej rekonstrukcji, aby przywrócić świątyni wygląd zewnętrzny zgodny z oryginałem – etap ten ma się zacząć zimą 2021 roku, a zakończyć w 2024 roku.

Katedra Notre Dame w Paryżu jest jednym z najsłynniejszych kościołów w Europie i na świecie. Położona na Île de la Cité, kolebce rzymskiej osady Lutecji, została wzniesiona na ruinach kościoła z IX wieku. Budowla świątyni zaczęła się w 1163 roku i zakończyła się po upływie ponad 180 lat.

kh/PAP/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę