Nasze projekty

Czescy biskupi spotkają się z ofiarami nadużyć. „Ich głos i ich historia zasługują na wysłuchanie”

Episkopat czeski zapowiedział modlitwę i spotkanie biskupów z osobami, które doświadczyły nadużyć, zwłaszcza w Kościele.

fot. Mariana C./Catkopic

Spotkania odbędą się we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Bolesnej, w piątek 15 września, równolegle w dwóch ważnych miejscach pielgrzymkowych: w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starym Bolesławcu, na terenie archidiecezji praskiej oraz w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętych Cyryla i Metodego w Welehradzie, na terenie archidiecezji ołomunieckiej.

Z pokorą i współczuciem zapraszam wszystkich, którzy doświadczyli przemocy w jakiejś formie. Ich głos i ich historia zasługują na wysłuchanie – stwierdził biskup pomocniczy archidiecezji praskiej, Zdenek Wasserbauer, który jest odpowiedzialny za kwestie ochrony przed nadużyciami w ramach Czeskiej Konferencji Biskupów i będzie obecny w Starym Bolesławcu jako główny celebrans mszy świętej.

ZOBACZ TEŻ: Abp Gądecki napisał list po odejściu kilku księży: porzucenie kapłaństwa to osobista tragedia

Reklama

W programie wydarzenia przewidziano obok mszy świętej i spotkania z biskupami także adorację eucharystyczną.

Biskup pomocniczy archidiecezji ołomunieckiej, Josef Nuzik, który będzie przewodniczył modlitwie na Welehradzie przypomniał, że papież często włącza spotkania z ofiarami nadużyć do programu swoich podróży. Wyraził przekonanie, że spotkanie z nimi przyczyni się do uzdrowienia ich bolesnych ran.

Jeśli ktoś w tym modlitewnym środowisku znajdzie odwagę, żeby opowiedzieć o tym, czego doświadczył, będzie to ważny krok dla niego i dla całej wspólnoty – zachęcił bp Nuzik.

Reklama

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę