Nasze projekty

Cyryl z zakazem wjazdu na Litwę przez pięć lat

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl ma zakaz wjazdu na Litwę z powodu jego poparcia dla trwającej inwazji Rosji na Ukrainę - podało w środę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Zakaz obowiązuje do 23 czerwca 2027 roku.

fot. Serge Serebro, Vitebsk Popular News/ Wikimedia

Z inicjatywy MSW, już miesiąc temu hierarchę wpisano na listę osób niepożądanych na Litwie. Litewskie ministerstwo zwróciło uwagę, że Cyryl zanegował integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy oraz poparł agresję Rosji na sąsiedni kraj z naruszeniem prawa międzynarodowego.

Rosyjski Kościół Prawosławny ostro skrytykował zakaz wjazdu. Jak podała agencja informacyjna Interfax, rzecznik Patriarchatu Moskiewskiego powiedział, że rząd litewski lekceważy prawa własnych prawosławnych obywateli. Jego zdaniem, jest to „zdradzenie idei wolności religijnej i europejskiej tradycji prawnej”.

Kazania patriarchy od miesięcy wywołują oburzenie

Cyryl jest ważnym sojusznikiem głowy państwa rosyjskiego Władimira Putina. Jego kazania w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę od miesięcy wywołują międzynarodowe oburzenie.

Reklama

Litwa jest trzecim krajem, po Wielkiej Brytanii i Kanadzie, który oficjalnie nałożył sankcje na Cyryla. Powodem podanym przez rząd Kanady na początku lipca było to, że 75-latek jest „rosyjskim agentem dezinformacji i propagandy”. Brytyjski rząd już w połowie czerwca zamroził aktywa Cyryla w Wielkiej Brytanii i zdecydował o zakazie jego wjazdu do kraju.

Litwa bezskutecznie lobbowała za unijnymi sankcjami wobec patriarchy Moskwy. Ukaranie zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła prawosławnego uniemożliwił swoim wetem węgierski rząd Viktora Orbana. Nieco później przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell ubolewał, że na Cyryla nie nałożono żadnych sankcji, choć jest on „zagorzałym zwolennikiem wojny Putina”.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę