Biskupi niemieccy odnieśli się do raportu o nadużyciach. „Ten wstrząs będzie nam towarzyszyć”

"Potrzebna nam szeroko zakrojona zmiana w Kościele, którą musimy przeprowadzić z szacunku dla osób poszkodowanych, z szacunku dla wiernych" - stwierdzili biskupi Niemiec w odniesieniu do raportu na temat nadużyć.

Fot: Cathopic/Ranyel Paula

„Opublikowany dokument wyciąga na światło dzienne nie tylko szkodliwe zachowania sprawców, ale również pokazuje w jak nieodpowiedzialny i błędny sposób zachowali się przedstawiciele władz kościelnych” – stwierdzili niemieccy biskupi obecni na zebraniu Rady Stałej Episkopatu w Würzburgu.

ZOBACZ: Opublikowano raport ws. nadużyć w niemieckiej diecezji. Watykan komentuje

Jak podkreślili, odpowiedzialność osobista nie może zostać zbagatelizowana. „Dla dobra prawdy jest konieczne, abyśmy my, biskupi, stanęli wobec odpowiedzialności, która w gruncie rzeczy dotyczy w równym stopniu nas i naszych poprzedników. Potrzebna nam szeroko zakrojona zmiana w Kościele, którą musimy przeprowadzić z szacunku dla osób poszkodowanych, z szacunku dla wiernych oraz z wewnętrznego zaangażowania” – czytamy w komunikacie.

Reklama
Reklama

„Widzimy dużą liczbę wystąpień, doświadczamy skrajnej utraty zaufania”

„Kościół katolicki znajduje się w wielkim i wieloaspektowym kryzysie” – stwierdzili. „Widzimy dużą liczbę wystąpień, doświadczamy skrajnej utraty zaufania zarówno indywidualnego, jak i publicznego. Odczuwamy również zniechęcenie i rozczarowanie wśród naszych pracowników, wśród wiernych, wśród zaangażowanych i wiernych członków Kościoła, którzy w wielu miejscach pracują dla ludzi i Kościoła w sensie chrześcijańskim. Potrzebujemy odnowy” – głosi komunikat po posiedzeniu.

ZOBACZ: Benedykt XVI skorygował oświadczenie w sprawie raportu o nadużyciach

Jako istotny element takiej odnowy biskupi wymienili Drogę Synodalną, zainicjowany przez nich wspólnie z Centralnym Komitetem Niemieckich Katolików (ZdK) w 2019 roku proces odnowy w Kościele. Jednym z celów jest „zapobieganie systemowym przyczynom nadużyć w przyszłości również poprzez zmiany strukturalne”.

Reklama
Reklama

Biskupi współpracują z komisarzem rządu ds. nadużyć

Biskupi przyznali, że nie obędzie się bez kontrowersji, ale wyrazili przekonanie „że uda nam się dojść do wspólnych rozwiązań”. Uważają, że rozliczenie się z nadużyciami seksualnymi musi być troską całego społeczeństwa. „Przy tym prawo kanoniczne nie stoi ponad prawem państwowym” – zaznaczyli.

W komunikacie biskupi wyraźnie podkreślili też współpracę z Niezależnym Komisarzem Rządu Federalnego Niemiec ds. Nadużyć Seksualnych (UBSKM). „Porozumienie zawarte przez nas, biskupów, z UBSKM w czerwcu 2020 r. nadal stanowi podstawę dla wszystkich procesów instytucjonalnych” – zapewnili.

I dodali: „Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że umowa koalicyjna nowego rządu federalnego przewiduje wzmocnienie urzędu UBSKM poprzez zakotwiczenie go w prawie i uczynienie go regularnym obowiązkiem sprawozdawczym wobec parlamentu”.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę