Nasze projekty

Biskup z Charkowa: „Najwięcej zawdzięczamy Polsce”. Jaka jest sytuacja w Charkowie?

"Ludzie powoli wracają do miasta, ale wciąż przelatują nad miastem rakiety. Nie wiemy, kiedy coś spadnie, dlatego nikt nie czuje się bezpiecznie. Żyjemy w ciągłym napięciu" – powiedział bp Paweł Honczaruk dla Radia Plus Radom.

Zdjęcie ilustracyjne | Fot. Алесь Усцінаў/Pexels

Sytuacja w Charkowie jest bardzo trudna. Pomimo ogromu zniszczeń wielu mieszkańców Charkowa zdecydowało się na powrót do miasta. Nie mają jednak praktycznie niczego i potrzebują pilnej pomocy humanitarnej.

Bp Paweł Honczaruk ma 44 lata i jest jednym z najmłodszych biskupów na świecie. W styczniu 2020 r. został mianowany przez Papieża Franciszka ordynariuszem charkowsko-zaporoskim. Przez kilka dni przebywał w diecezji radomskiej.

Ludzie powoli wracają do miasta, ale wciąż przelatują nad miastem rakiety. Nie wiemy, kiedy coś spadnie, dlatego nikt nie czuje się bezpiecznie. Żyjemy w ciągłym napięciu. Im bliżej frontu, tym jest gorzej. Cała Ukraina żyje w świadomości, że trwa wojna. Nikt nie wie, co będzie dalej – opowiada ksiądz biskup Paweł Honczaruk, który był gościem Radia Plus Radom.

Reklama

„Jesteście wielkim przyjacielem naszego kraju”

Dodał, że Kościół to ludzie, którzy potrzebują wszelkiej pomocy, począwszy od darów żywnościowych, a kończąc na wsparciu duchowym i psychologicznym. Polska najwięcej nam ofiarowała. To świadczy o solidarności Polaków z narodem ukraińskim. Jesteście wielkim przyjacielem naszego kraju. Wiele wam zawdzięczamy. Przyjęliście ukraińskie matki z dziećmi. Zresztą pomoc humanitarna przychodzi w dużej skali – powiedział bp Honczaruk. Dodał, że Ukraina wciąż potrzebuje darów, żywności oraz ubrań dla walczących.

W kościołach nie jest bezpiecznie

Bp Honczaruk powiedział również, że kościoły nie są bezpiecznymi miejscami, gdzie można się schronić przez wojną. U Rosjan nie ma nic świętego. Ich zadaniem jest tylko niszczenie i zastraszenie ludzi. Jeśli mogą niszczyć, to będą to dalej czynić. Trudno mówić o pojednaniu i przebaczeniu. Biblia mówi o warunkach przebaczenia. Broniąc kraju, trudno mówić o przebaczeniu. Ale to nie znaczy, że nie chcemy tego uczynić. Chrześcijaństwo zachęca nie tylko do przebaczenia, ale również do nawrócenia – powiedział biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej.

„Żołnierze, którzy bronili Mariupola są bohaterami”

Bp Honczaruk odniósł się także do obrony Mariupola, który leży na terenie jego diecezji. Żołnierze, którzy bronili tego miasta w świadomości Ukraińców są bohaterami. Dzięki ich wytrwałości był wstrzymany rosyjski front. Mówi się, że nie mogli dalej trzymać obrony, ale swoje zadanie wykonali – powiedział ksiądz biskup Paweł. Wojna niesie przerażające sceny i historie. Im dłużej będą trwały działania wojenne, tym więcej będzie takich momentów. Nie chcę wchodzić w to mocno, bo wiem, że to wszystko może mnie kiedyś rozerwać wewnętrznie – powiedział biskup Paweł Honczaruk, ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej.

Reklama

KAI,zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę