Biskup z Charkowa: „Najwięcej zawdzięczamy Polsce”. Jaka jest sytuacja w Charkowie?

"Ludzie powoli wracają do miasta, ale wciąż przelatują nad miastem rakiety. Nie wiemy, kiedy coś spadnie, dlatego nikt nie czuje się bezpiecznie. Żyjemy w ciągłym napięciu" – powiedział bp Paweł Honczaruk dla Radia Plus Radom.

Zdjęcie ilustracyjne | Fot. Алесь Усцінаў/Pexels

Sytuacja w Charkowie jest bardzo trudna. Pomimo ogromu zniszczeń wielu mieszkańców Charkowa zdecydowało się na powrót do miasta. Nie mają jednak praktycznie niczego i potrzebują pilnej pomocy humanitarnej.

Bp Paweł Honczaruk ma 44 lata i jest jednym z najmłodszych biskupów na świecie. W styczniu 2020 r. został mianowany przez Papieża Franciszka ordynariuszem charkowsko-zaporoskim. Przez kilka dni przebywał w diecezji radomskiej.

Ludzie powoli wracają do miasta, ale wciąż przelatują nad miastem rakiety. Nie wiemy, kiedy coś spadnie, dlatego nikt nie czuje się bezpiecznie. Żyjemy w ciągłym napięciu. Im bliżej frontu, tym jest gorzej. Cała Ukraina żyje w świadomości, że trwa wojna. Nikt nie wie, co będzie dalej – opowiada ksiądz biskup Paweł Honczaruk, który był gościem Radia Plus Radom.

Reklama
Reklama

„Jesteście wielkim przyjacielem naszego kraju”

Dodał, że Kościół to ludzie, którzy potrzebują wszelkiej pomocy, począwszy od darów żywnościowych, a kończąc na wsparciu duchowym i psychologicznym. Polska najwięcej nam ofiarowała. To świadczy o solidarności Polaków z narodem ukraińskim. Jesteście wielkim przyjacielem naszego kraju. Wiele wam zawdzięczamy. Przyjęliście ukraińskie matki z dziećmi. Zresztą pomoc humanitarna przychodzi w dużej skali – powiedział bp Honczaruk. Dodał, że Ukraina wciąż potrzebuje darów, żywności oraz ubrań dla walczących.

W kościołach nie jest bezpiecznie

Bp Honczaruk powiedział również, że kościoły nie są bezpiecznymi miejscami, gdzie można się schronić przez wojną. U Rosjan nie ma nic świętego. Ich zadaniem jest tylko niszczenie i zastraszenie ludzi. Jeśli mogą niszczyć, to będą to dalej czynić. Trudno mówić o pojednaniu i przebaczeniu. Biblia mówi o warunkach przebaczenia. Broniąc kraju, trudno mówić o przebaczeniu. Ale to nie znaczy, że nie chcemy tego uczynić. Chrześcijaństwo zachęca nie tylko do przebaczenia, ale również do nawrócenia – powiedział biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej.

„Żołnierze, którzy bronili Mariupola są bohaterami”

Bp Honczaruk odniósł się także do obrony Mariupola, który leży na terenie jego diecezji. Żołnierze, którzy bronili tego miasta w świadomości Ukraińców są bohaterami. Dzięki ich wytrwałości był wstrzymany rosyjski front. Mówi się, że nie mogli dalej trzymać obrony, ale swoje zadanie wykonali – powiedział ksiądz biskup Paweł. Wojna niesie przerażające sceny i historie. Im dłużej będą trwały działania wojenne, tym więcej będzie takich momentów. Nie chcę wchodzić w to mocno, bo wiem, że to wszystko może mnie kiedyś rozerwać wewnętrznie – powiedział biskup Paweł Honczaruk, ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej.

Reklama
Reklama

KAI,zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę