Nasze projekty

Bierzmowanie dla dzieci razem z Pierwszą Komunią – zmiany w USA

Biskup jednej z amerykańskich diecezji - Gallup w stanie Nowy Meksyk zdecydował, że bierzmowanie będzie odtąd udzielane dzieciom na tej samej Mszy św. co Pierwsza Komunia. Ma to zapobiec odchodzeniu od wiary młodych pokoleń.

Informację podaje agencja CNA oraz magazyn „Catholic Herald”. O swojej decyzji bp James Wall poinformował wiernych w liście pasterskim „The Gift of the Father”, w którym również przedstawił obszerną argumentację za zastosowaniem takiego rozwiązania. – Zatrważający procent naszych katolickich dzieci, które zostały ochrzczone i przyjęły Pierwszą Komunię Świętą, nie kontynuuje swej formacji do wieku przyjęcia Bierzmowania i – w zbyt wielu przypadkach – w ogóle nie przyjmuje tego sakramentu. Jako Wasz pasterz wierzę, że to bardzo ważne dla naszych dzieci aby zanim osiągną dojrzały wiek otrzymały wzmocnienie wiary płynące właśnie z Bierzmowania – napisał bp Wall.

Biskup zwraca również uwagę, powołując się na różne dokumenty papieskie, że do działania Łaski Bożej wynikającej z przyjęcia Bierzmowania nie jest niezbędne zupełne rozumienie tajemnicy Sakramentu, bo moc Boża będzie działać mimo wszystko. „Chociaż łaska buduje się na naturze oraz na wierze, pobożności i miłości tego, który ją przyjmuje, sakramenty działają w nas w inny sposób. Tak długo, jak odbiorca nie stawia żadnych przeszkód, sakramenty wydadzą w nas swoją łaskę niejako na własną rękę” – czytamy w jego liście pasterskim.

Według jego rozporządzenia od tej pory Bierzmowanie ma być udzielane na tej samej Mszy św. co Pierwsza Komunia i dotyczyć ma dzieci w wieku 7 lub 8 lat.

Reklama

Diecezja Gallup nie będzie pierwszą na terenie USA, która przyjęła taką praktykę. Dzieci bierzmuje się również w 11 innych, m.in. w Manchester, gdzie owoce nowego rozwiązania nazwano „wartymi swojej ceny”.

 

ad/CNA

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę