Nasze projekty

Bezdomny Polak autorem bożonarodzeniowych znaczków watykańskich

"Wciąż jest to dla mnie nierealne i nadal nie wierzę, że ten zaszczyt należy do mnie" - tak mówi Adam Piekarski, polski, do niedawna mieszkający na ulicach Rzymu, artysta - malarz, któremu zlecono wykonanie trzech znaczków pocztowych do tegorocznej bożonarodzeniowej watykańskiej edycji.

fot. Paulina Guzik/ Twitter.com

Watykańskie, świąteczne znaczki należą do jednych z najbardziej rozpoznawalnych znaczków pocztowych na świecie. Tegoroczne nabierają jeszcze większego znaczenia. Powiem Święta Rodzina została namalowana przez polskiego artystę. Adam Piekarski od sześciu lat mieszka w Rzymie i jeszcze do niedawna był bezdomny i spał na ulicy. Wtedy to polski redemptorysta, ks. Leszek Pyś dowiedział się, że maluje. Ponad rok temu Pyś zobaczył, jak rysuję i zapytał, czy mógłbym namalować portret do ich kaplicy i tak się zaczęło – mówił Piekarski.

Wieści o artyście z Polski szybko rozeszły się po Watykanie, a dotarły do kardynała Konrada Krajewskiego. Papieski jałmużnik zaoferował Adamowi Piekarskiemu poddasze pałacu Palazzo Migliori, gdzie znajduje się schronisko dla bezdomnych, jako pracownię. To było jak prezent urodzinowy, ponieważ moje urodziny były zaledwie dzień przed wejściem do nowego warsztatu – powiedział artysta.

Jednak to nie był koniec. Wkrótce przyszło niezwykłe papieskie zamówienie. Piekarskiemu zlecono wykonanie trzech znaczków pocztowych do tegorocznej bożonarodzeniowej watykańskiej edycji. Wciąż jest to dla mnie nierealne i nadal nie wierzę, że ten zaszczyt należy do mnie – tak mówił artysta.

Jeden ze znaczków przedstawia Trzech Mędrców, którzy mają twarz bezdomnych mężczyzn z Palazzo Migliori, watykańskiego schroniska dla bezdomnych. Jak Piekarski powiedział bardzo dobrze zna te twarze, ponieważ sam mieszkał wiele lat na ulicy. Byłem na dnie egzystencji, myślałem, że wkrótce zakończę to nędzne życie. Ale Bóg miał wobec mnie inne plany i posłał księdza Leszka, który podał mi pomocną dłoń – powiedział.

pa/cruxnow.com/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę