Nasze projekty

Berlin: ponad 7,5 tys. uczestników “Marszu dla życia”

Ponad 7,5 tysiąca osób wzięło udział 17 września w “Marszu dla życia” zorganizowanym już po raz 12. w centrum stolicy Niemiec, Berlinie. Wśród uczestników rożnych wyznań obecnych było pięciu biskupów katolickich z arcybiskupem Berlina, Heinerem Kochem i biskupem Ratyzbony, Rudolfem Voderholzerem. Organizatorem marszu była federacja „Prawo do życia” skupiająca 13 organizacji obrońców życia.

Rozpoczynając marsz przed gmachem Reichstagu arcybiskup Berlina, Heiner Koch apelował, aby „każdy człowiek mógł dobrze rozwijać swoje życie od pierwszego momentu w łonie matki do ostatniego tchnienia”. Jednocześnie sprzeciwił się ocenom, „które życie jest od kiedy jest warte życia” i podkreślił, że chrześcijan obowiązuje zasada: „Nie wytyczamy granic, nie wznosimy murów życia, murów na granicach Europy, na granicach kultur i religii, wieku, choroby, niepełnosprawności, czy umierającego życia”.

Abp Koch nawiązał też do sytuacji uchodźców, upomniał się o los ludności w oblężonym Aleppo oraz więźniów skazanych na śmierć w różnych krajach świata. Przypomniał uczestnikom marszu, aby pomagali ludziom w dobrym prowadzeniu życia , “również myślącym inaczej, tym którzy wybrali inny sposób życia, również tym, którzy nas odrzucają”.

Bp Voderholzer apelował o “występowanie na rzecz kultury życia”, a uczestników marszu nazwał „lobbystami życia”. – Nie jesteśmy przeciwko komukolwiek, lecz opowiadamy się za bezwarunkowym prawem do życia każdego człowieka” – stwierdził biskup Ratyzbony. Podkreślił, że Marsz dla Życia jest wyrazem afirmacji każdego życia i wskazał na całą paletę instytucji i organizacji kościelnych, których celem jest ochrona życia ludzkiego. Są to m.in., ośrodki poradnictwa i wsparcia dla rodzin, a także opieka hospicyjna i paliatywna dla nieuleczalnie chorych i umierających.

Reklama
Reklama

Uczestnicy Marszu nieśli różańce i białe krzyże, które symbolizują „ofiary aborcji”.

Wśród uczestników manifestacji była grupa ponad 60 osób ze Szczecina, przedstawicieli Bractwa Małych Stópek oraz Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, którzy co roku organizują największą manifestację w obronie życia w Polsce.


ts (KAI) / Berlin

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite