Nasze projekty

Amerykański biskup kończy 100 lat

Emerytowany biskup diecezji Corpus Christi w amerykańskim stanie Teksas Rene Henry Gracida skończy w piątek, 9 czerwca, 100 lat. Jest obecnie drugim najstarszym biskupem Kościoła katolickiego.

fot. Kiki Garcia/cathopic.com

Hierarcha mianowany ordynariuszem przez papieża Jana Pawła II w 1990 r. trafił na pierwsze strony gazet, gdy ekskomunikował dwóch katolików medyków ze swojej diecezji za wykonywanie aborcji. Powołał się przy tym na prawo kanoniczne.

W 2017 r. bp Gracida był pierwszym biskupem, który podpisał „braterską naganę” (correctio fraterna) skierowaną do papieża Franciszka w związku z postępowaniem z rozwodnikami, którzy ponownie zawarli związek małżeński. 25-stronicowy list-petycja oskarżał papieża o popieranie niezgodnych z nauczaniem Kościoła stanowisk w adhortacji apostolskiej „Amoris Laetitia” z 2016 roku, która została wydana po dwóch synodach biskupów na temat małżeństwa i rodziny, które odbyły się w 2014 i 2015 roku. Dokument wzbudził kontrowersje m. in. dotyczące tego, czy zezwala on osobom rozwiedzionym, którzy zawarli powtórnie związek małżeński na przyjmowanie komunii bez powstrzymywania się od stosunków seksualnych.

ZOBACZ: Prezydent USA wspomniał swoją rozmowę z Janem Pawłem II. „Wówczas uświadomiłem sobie jak wielką siłę ma Polska”

Reklama

W 2018 r. bp Gracida ostro wypowiedział się także przeciwko projektowi rezolucji Konferencji Biskupów Katolickich USA, który przewidywał sankcje kanoniczne wobec egzekutorów sztywnej polityki imigracyjnej prezydenta USA Donalda Trumpa.

Bp René Henry Gracida urodził się 9 czerwca 1923 r. w Nowym Orleanie. W czasie II wojny światowej służył jako pilot myśliwca. Po wojnie ukończył Uniwersytet we Fryburgu Szwajcarskim i Uniwersytet Houston, gdzie uzyskał dyplom z architektury. W latach 50. wstąpił do seminarium duchownego w Latrobe. Święcenia kapłańskie otrzymał w wieku 36 lat w 1959 r. i inkardynowany został do ówczesnej diecezji Miami. W 1971 r. papież Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym Miami. W 1975 został mianowany pierwszym ordynariuszem nowo utworzonej diecezji Pensacola-Tallahassee a w 1983 objął biskupstwo diecezji Corpus Christi, na którym pozostał do przejścia na emeryturę w 1997 r.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę