Nasze projekty

„America”: Franciszek jest zdeterminowany, by kontynuować pracę na najwyższych obrotach

Franciszek, który 17 grudnia skończy 87 lat, jest jednym z najstarszych papieży w historii, jednak nie ma zamiaru zwalniać tempa – zauważa Gerard O’Connell na łamach jezuickiego magazynu „America”.

Fot. Long Thiên/Wikipedia

„Jest zdrowy jak na swój wiek. Chirurg, który operował go kilka miesięcy temu, aby wyleczyć przepuklinę brzuszną, powiedział, że jego serce, płuca, nerki i inne ważne narządy są w dobrej kondycji, a zdolności umysłowe na poziomie 60-latka. Jego głównym problemem są kłopoty z poruszaniem się, spowodowane przez prawe kolano, ale dzięki terapii i utracie wagi, poprawiło się to w ostatnich miesiącach” – pisze O’Connell.

„Wydaje się, że Franciszek jest zdeterminowany, by kontynuować pracę na najwyższych obrotach na tym ostatnim odcinku swojej posługi” – dodaje amerykański dziennikarz, wskazując, że papież ma nadzieję nie tylko doprowadzić do końca dwie sesje Synodu Biskupów na temat synodalności, ale również otworzyć Rok Jubileuszowy 2025.

ZOBACZ TEŻ: Franciszek: na świecie panuje epidemia wrogości

Reklama

W międzyczasie jednak w kalendarzu Franciszka jest wiele ważnych wydarzeń od września do końca grudnia.

Pierwszym jest nominacja 21 nowych kardynałów, w tym 18 elektorów, którzy mają prawo udziału w konklawe wybierającym jego następcę. Od 30 września niemal 73 proc. elektorów będzie pochodziło z nominacji Franciszka, „zwiększając prawdopodobieństwo, że następnym papieżem będzie człowiek, który podziela jego wizję Kościoła synodalnego”.

SPRAWDŹ: Abp Grzegorz Ryś w gronie nowych kardynałów. Publikujemy pełną listę nowych kardynałów

Reklama

Od 4 do 29 października trwać będzie pierwsza część zgromadzenia Synodu Biskupów o synodalności, w czasie której papież jest obecny na sesjach plenarnych, a także rozmawia indywidualnie z jej uczestnikami. Zdaniem O’Connella „ten synod może być najbardziej przemieniającym wydarzeniem w Kościele katolickim od Soboru Watykańskiego II”. Stanowi „kluczowe wydarzenie reformy zamierzonej przez papieża Franciszka”, a jego korzenie można znaleźć w adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium” – programowym dokumencie tego pontyfikatu.

Według amerykańskiego dziennikarza, papież „niewątpliwie poświęci dużo myśli i modlitwy nominacjom, których dokona tej jesieni w Kurii Rzymskiej, nuncjaturach (watykańskich misjach dyplomatycznych) i diecezjach na całym świecie”. Spodziewana jest wymiana niektórych wyższych urzędników kurialnych, w tym tych, którzy osiągnęli wiek emerytalny, wynoszący 75 lat. Nieobsadzonych jest też co najmniej 13 nuncjatur. Ponadto można spodziewać się również nominacji w nuncjaturach w USA i Włoszech, aby zastąpić tamtejszych ponad 75-letnich nuncjuszy, którzy 30 września zostaną kardynałami.

Papież Franciszek „z pewnością będzie zwracał uwagę na «proces stulecia», w którym watykański prokurator żąda kary więzienia dla kard. Angelo Becciu, byłego szefa administracji Benedykta XVI i Franciszka, i 9 innych osób, oskarżonych o przestępstwa finansowe związane z nabyciem z watykańskich funduszy nieruchomości w Londynie w 2012 roku”. Trzej świeccy sędziowie mają wydać wyrok w tej sprawie „przed Bożym Narodzeniem”.

Reklama

ZOBACZ: Prokurator żąda surowej kary dla kard. Becciu. Wyrok ma zapaść pod koniec roku

O’Connell wspomina też o 43. papieskiej podróży zagranicznej, tym razem do Mongolii, i o planach wyjazdu do Kosowa, choć „nie jest jasne, czy dojdzie do tego w tym roku”.

„Wreszcie, Franciszek będzie nadal poświęcał czas i uwagę na poszukiwanie sposobów zakończenia wojny na Ukrainie i zapewnienia sprawiedliwego pokoju dla tego umęczonego narodu” – kończy swą analizę amerykański dziennikarz.

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę