Nasze projekty

Albertyni z Zaporoża wypiekają chleb. Robią to dla uchodźców

Bracia albertyni z Zaporoża prowadzą przytulisko i kuchnię dla ubogich oraz piekarnię. Wraz z wybuchem wojny postanowili wypiekać chleb dla przybywających tam z innych regionów Ukrainy uchodźców.

fot. pixabay.com

Od dwudziestu lat istnieje w Zaporożu wspólnota albertynów, która realizuje tam swoją misję opieki nad ubogimi. Bracia prowadzą przytulisko i kuchnię dla ubogich oraz piekarnię. Wraz z wybuchem wojny ich życie nabrało innego rytmu, pojawiły się nowe wyzwania i sytuacje.

W Zaporożu jest obecnie czterech albertynów. W mieście pojawiło się bardzo wielu uchodźców, szczególnie ze zniszczonego Mariupola. Przebywają oni tutaj dzień lub dwa i udają się w kierunku zachodnim. Pomimo przejściowych trudności w albertyńskiej piekarni wypiekany jest chleb. Bracia współpracują z baptystami, którzy rozwożą pieczywo do potrzebujących.

„Bracia z Zaporoża są w trudniejszej sytuacji”

Bracia w Zaporożu są w trudniejszej sytuacji. Wróg stoi tam na granicy miasta. Energodar, czyli potężna elektrownia atomowa, została przez Rosjan zajęta. To też wywołuje ogromny stres, gdy na co dzień widzi się te posterunki. Nasz brat starszy (generalny) z bratem ekonomem pojechali tam, bo trzeba było zawieść generatory. Zajechali na miejsce szczęśliwie, zawożąc wszystkie produkty. Natomiast gdy wracali, to już słyszeli detonacje i wycie syren – mówi brat Bernard Czarnucha, albertyn ze Lwowa.

Reklama

Na prośbę bp. Jana Sobiło, rezydującego w Zaporożu, bracia w razie potrzeby odprawiają także pogrzeby, gdy na miejsce nie może dojechać kapłan.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę