91-latka ocalała z Holokaustu zmarła w Mariupolu. Ukrywała się w piwnicy

91-letnia Wanda Obiedkowa zmarła w jednej z piwnic w oblężonym przez wojsko rosyjskie Mariupolu. W tym samym mieście, 81 lat temu, także w piwnicy ukrywała się przed Niemcami.

fot. Auschwitz Memorial/Twitter.com

O śmierci kobiety poinformowało w środę Muzeum Auschwitz. W wieku 10 lat Wanda Siemionowna Obiedkova przeżyła Niemców ukrywając się w piwnicy w Mariupolu. 81 lat później zmarła w piwnicy w tym samym mieście jako ofiara straszliwej wojny ukrywając się przed Rosjanami – napisano na Twitterze Muzeum Auschwitz.

Portal Chabad.org podał, że kobieta zmarła 4 kwietnia, po tym jak przez dwa tygodnie chora i wyniszczona nawet nie mogła wstać. Kiedy leżała umierając w piwnicy Mariupola, zamarzając i błagając o wodę, ocalała z Holokaustu Vanda Siemionowna Obiedkowa chciała wiedzieć tylko jedno: „Dlaczego to się dzieje?” – napisano na portalu.

Mama nie zasłużyła na taką śmierć – powiedziała córka zmarłej. Po śmierci matki Larissa i jej mąż z narażeniem życia pochowali kobietę w publicznym parku niecały kilometr od Morza Azowskiego.

Wanda Obiedkowa urodziła się w Mariupolu 8 grudnia 1930 r. Miała 10 lat, kiedy w październiku 1941 r. naziści wkroczyli do jej miasta i rozpoczęli łapanki na miejskich Żydów. Kiedy esesmani przyszli do rodzinnego domu i zabrali matkę Wandy, małej dziewczynce udało się uniknąć aresztowania, ukrywając się w piwnicy.

Kilka dni później Niemcy rozstrzelali na obrzeżach Mariupola ok. 16 tysięcy Żydów, w tym matkę Wandy. Dziewczynka została później schwytana, ale znajomi rodziny przekonali nazistów, że jest Greczynką. Następnie jej ojciec, który nie był Żydem ukrył dziewczynkę w miejscowym szpitalu, w którym była aż do wyzwolenia Mariupola.

Reklama
Reklama

pa, chabad.org/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę