Nasze projekty

190 ataków antykatolickich w Nikaragui od 2018 roku. To groźby, oszczerstwa i ataki na kościoły

Raport cytowany przez krytyczny wobec rządu tego kraju portal „Confidencial” obejmuje m.in. anonimowe groźby, oszczerstwa, ataki na kościoły, czy zmuszanie duchownych do wyjazdu z kraju.

fot. Kenny Eliason/Unsplash

W Nikaragui opublikowano opracowanie dotyczące 190 aktów agresji wobec członków Kościoła katolickiego oraz na obiekty kościelne w ciągu minionych czterech lat. Raport cytowany przez krytyczny wobec rządu tego kraju portal „Confidencial” z 8 czerwca obejmuje m.in. anonimowe groźby, oszczerstwa, ataki na kościoły, czy zmuszanie duchownych do wyjazdu z kraju. Jedna trzecia zarejestrowanych ataków skierowana była przeciwko reprezentantom Kościoła.

Nikaragua przeżywa od 2018 roku kryzys związany z przetaczającą się przez kraj falą protestów przeciwko lewicującemu rządowi prezydenta Daniela Ortegi. W tym czasie zarejestrowano około 350 ofiar śmiertelnych i tysiące rannych. Kościoły, organizacje pozarządowe i niezależne media krytykują co pewien czas naruszanie przez rząd praw człowieka. W przeszłości prezydent Ortega i jego żona, wiceprezydentka Rosario Murillo, często określali ludzi Kościoła jako „synów demona”, terrorystów i puczystów.

Ataki na kościoły w Nikaragui skrytykowała niedawno Latynoamerykańska Rada Biskupia (CELAM), stanęła też w obronie biskupów i księży zagrożonych przez siły bezpieczeństwa. W sposób szczególny wyrażono solidarność z biskupem Rolando Álvarezem, który ujawnił przypadki prześladowań i nękania przez siły bezpieczeństwa. Biskupi z CELAM podkreślili, że rząd musi zagwarantować integralność i wolność katolikom, aby w ten sposób pozostać na drodze dialogu i bez przemocy.

Reklama

Przed wyborami prezydenckimi na początku listopada aresztowano liczną grupę kandydatów, uchodzących za potencjalnych rywali urzędującej pary prezydenckiej: prezydenta Daniela Ortegi i wiceprezydentki Rosario Murillo. Ludzie ci już zostali skazani na kary długoletniego więzienia. Ortega wygrał wybory, których wyniku nie zaakceptowało jednak wiele krajów.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę