11-latka była prześladowana z powodu zespołu Downa. Do szkoły odprowadził ją prezydent

Prezydent Macedonii Północnej odprowadził do szkoły 11-letnią dziewczynkę z zespołem Downa po tym, gdy dowiedział się, że jest prześladowana z powodu swojej choroby.

fot. pretsedatel.mk

11-letnia Embla doświadczała nękania w szkole z powodu zespołu Downa. Prezydent Stevo Pendarovski odwiedził dziewczynkę w jej domu, a później wziął za rękę i odprowadził do szkoły.

„Prezydent rozmawiał z rodzicami Embli o wyzwaniach, z jakimi boryka się ona i jej rodzina na co dzień” – poinformowało jego biuro w komunikacie prasowym. Jak podkreślił, „zachowanie osób, które zagrażają prawom dziecka jest niedopuszczalne, zwłaszcza, jeśli chodzi o dzieci z nieprawidłowym rozwojem”.

„Powinny one nie tylko cieszyć się prawami, na jakie zasługują, ale także czuć się równe i mile widziane w ławkach i na dziedzińcu szkolnym. To nasz obowiązek, jako państwa, ale także jako jednostek, a kluczowym elementem tej wspólnej misji jest empatia. To pomoże dzieciom takim jak Embla, ale także pomoże nam uczyć się od nich, jak szczerze się radować, dzielić i być solidarnym” – dodał prezydent.

Reklama
Reklama

„Przyjechałem tutaj, aby okazać moje wsparcie”

Na filmie udostępnionym przez biuro prezydenta Pendarovskiego widać prezydenta, który siedzi z rodziną Embli i wręcza jej prezenty. Później odprowadza dziewczynkę do szkoły i macha do niej, gdy wchodzi do budynku.

„W naszym społeczeństwie wszyscy jesteśmy równi. Przyjechałem tutaj, aby okazać moje wsparcie, ale i uświadomić moim rodakom, że integracja powinna być podstawową zasadą” – zacytowano w komunikacie prasowym Pendarovskiego.

Prezydent powiedział, że „zachęcał i wspierał rodziców Embli w walce o ochronę praw dzieci takich jak ich córka”.

Reklama
Reklama

„Uprzedzenia w tym kontekście są główną przeszkodą w budowaniu równego i sprawiedliwego społeczeństwa dla wszystkich” – powiedział Pendarovski.

Jak podkreślił, istnieje „prawny i moralny obowiązek zapewnienia edukacji włączającej, w której główny nacisk kładzie się na rozwijanie umiejętności i zdolności u dzieci z różnymi trudnościami rozwojowymi”. Prezydent podkreślił potrzebę podniesienia świadomości społecznej w tym zakresie.

Macedonia Północna, niegdyś część Jugosławii, jest małym śródlądowym krajem w południowo-wschodniej Europie z populacją około 2 milionów obywateli.

Reklama

kh, CNN/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę