Nasze projekty

104. rocznica objawień. Jak wyglądają uroczystości w Fatimie?

Co roku w tych dniach do Fatimy pielgrzymowało tysiące wiernych. Z powodu pandemii, liczba uczestników czwartkowych uroczystości związanych z rocznicą objawień maryjnych została znacznie ograniczona. Kilkaset osób nie zostało wpuszczonych na teren portugalskiego sanktuarium.

Jak poinformowała w komunikacie portugalska żandarmeria, już na godzinę przed rozpoczęciem przedpołudniowej mszy w sanktuarium fatimskim, wyczerpano limit pielgrzymów, którzy mogli przebywać na głównym placu.

Z powodu koronawirusa, rektorat sanktuarium oraz władze sanitarne zdecydowały, że w uroczystościach może wziąć udział maksymalnie 7,5 tys. pielgrzymów. To kilkanaście razy mniej niż liczba pielgrzymów, którzy przyjeżdżali na udział w wydarzeniach rocznicowych przed pandemią.

Późnym wieczorem w środę setki pielgrzymów nie dostało się również na różaniec oraz mszę świętą przed fatimską Kapliczką Objawień.

„Nie żyjemy tylko samym chlebem”

Kard. Jose Tolentino Mendonca, który przewodniczył uroczystościom, podczas mszy prosi pielgrzymów, aby nie koncentrowali się na trudnościach, które przyniosła pandemia koronawirusa. Zaapelował o przemianę własnych serc oraz odrodzenie duchowe poszczególnych obywateli i całych społeczeństw.

Duchowny podkreślił, że potrzeba działań państwa na rzecz potrzebujących, których w czasie pandemii przybywa. „Bez chleba nie jesteśmy w stanie przeżyć, ale nie żyjemy tylko samym chlebem” – podsumował kard. Mendonca.

Reklama
Reklama

Cudowne ocalenie papieża

13 maja przypada święto Matki Bożej Fatimskiej oraz 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II. Media na całym świecie przypominają, że po cudownym ocaleniu papież Polak był bardzo związany z fatimskim przesłaniem modlitwy, nawrócenia i pokuty oraz z portugalskim sanktuarium.

kh/PAP/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę