W 1857 roku Jasną Górę odwiedził powieściopisarz Zenon Fisz, publikujący pod pseudonimem Tadeusz Padalica. Był bardziej turystą niż pątnikiem, drażnił go hałas, tłok i brak porządku panujący wśród pielgrzymów. A jednak zmienił zdanie, gdy sam wszedł do kaplicy i znalazł się pomiędzy rozmodlonymi ludźmi. Ich pobożność, żarliwość i skupienie wywarły na nim wielkie wrażenie. Jego dystans, chłód i ironia zaczęły znikać. Wówczas napisał:
Długo jeszcze potem, oparty o kratę, wpatrywałem się w tę gromadę pobożnych i zachwycałem się tym cudownym wyrazem zbiorowej modlitwy, który zdarzyło mi się widzieć po raz pierwszy w życiu i uczuć, podzielić ją raz pierwszy!
ReklamaReklamaZe wszystkich osobliwości Jasnogóry, ze wszystkich skarbów i pamiątek, tę wiarę czystą a silną polskiego ludu rozumiem być osobliwością najwyższą, którą, żeby pojąć, żeby ją uczuć i podzielić, umyślnie tu przyjechać trzeba.
Przeczytaj również
Zadanie:
Jeżeli nie możesz być w sierpniu na Jasnej Górze, spróbuj zaplanować sobie jeden dzień, w którym będziesz pielgrzymował do najbliższego sanktuarium Matki Bożej.
“Z Maryją wolni” to cykl rozważań pielgrzymkowych, który przygotował o. Marek Tomczyk OSPPE, przewodnik Warszawskiej Pielgrzymki Paulińskiej. W dniach 6-14 sierpnia łączymy się duchowo z pątnikami zmierzającymi na Jasną Górę z Warszawy. Wszystkie rozważania znajdziesz tutaj.