Nasze projekty

Znad morza na Jasną Górę. Najdłuższe w Polsce pielgrzymki wyruszyły właśnie w trasę

Z nadmorskiego Pustkowa oraz Helu wyruszyły dziś w trasę dwie najdłuższe w Polsce piesze pielgrzymki. Uczestnicy zarówno jednej, jak i drugiej do pokonania mają około 650 kilometrów.

fot. Magdalena Pijewska / EpiskopatNews / Flickr

„Szczecińska” to najdłuższa pod względem dystansu i liczby dni pielgrzymka piesza w Polsce. Od kilku lat rusza niemalże z plaży, sprzed „Bałtyckiego Krzyża Nadziei” będącego repliką krzyża na Giewoncie w nadmorskim Pustkowie.

Jubileuszowa 40. Szczecińska Piesza Pielgrzymka, po porannej modlitwie, wyruszyła rano w pierwszy etap do Pobierowa. Dziś około 60 osób wyruszyło na Jasną Górę. Uczestnicy mają do pokonania prawie 650 kilometrów w 20 dni.

SPRAWDŹ>>> Sparaliżowany stanął na nogi i niósł ogień olimpijski! To nagranie przejdzie do historii [ZOBACZ]

Reklama

„Ufamy, że pielgrzymka wyda piękna owoce”

Pan Józef z Gryfic jest pełen optymizmu i radości. Mam trochę intencji, które przygniatają duszę i trzeba to polecić Pani Jasnogórskiej – przyznaje pielgrzym.

Intencje, wygodne buty i pozytywne nastawienie to warto zabrać ze sobą w drogę – podkreśla ks. Karol Łabenda, dyrektor Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Będziemy szli i przypatrywali się temu, jak Pan Bóg chce zmieniać nasze życie. Ufamy, że pielgrzymka wyda piękna owoce. W tym roku towarzyszy nam hasło „Jesteśmy Kościołem pielgrzymującym” – poinformował.

Pani Teresa idzie po raz jedenasty. Jestem szczęśliwa, że mogę przejść ten kawałek drogi prosząc Pana Boga o dar Ducha Świętego i zdrowie i błogosławieństwo dla rodziny i pokój dla Ojczyzny – mówi.

Reklama

Dalsza część artykułu poniżej.

Do pielgrzymów dołączać będą grupy z innych miejscowości

Przez kolejne dni będą dołączać pielgrzymi z innych miejscowości, między innymi grupy ze Świnoujścia czy Kamienia Pomorskiego. Po dojściu do Szczecina wszystkie grupy pielgrzymkowe zgromadzą się 29 lipca w Sanktuarium Pani Fatimskiej na Osiedlu Słonecznym w Szczecinie podczas Mszy św. o godz. 7.00, której przewodniczyć będzie biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Henryk Wejman. Po niej, w największej grupie wyruszą ze Szczecina do Częstochowy. Zapisy na szczecińską pielgrzymkę wciąż trwają na szczecinska.pl.  

Na Jasną Górę także z Helu

Z Helu wyruszyła dziś rano 43. Kaszubska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W ciągu 19 dni pątnicy przejdą 640 km. To jeden z najdłuższych w Polsce szlaków pątniczych do narodowego sanktuarium, dlatego uczestnicy wyprawy maszerują w tempie szybszym niż pątnicy z innych miast. Pielgrzymi wyruszyli tradycyjnie z kościoła Bożego Ciała na Helu, a do Częstochowy dotrą 12 sierpnia. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania i tematem rozważań podczas drogi będą słowa: Uczestniczę we wspólnocie Kościoła. 

Reklama

Mam nadzieję, że owocem tegorocznego pielgrzymowania będzie odkrycie swojego miejsca i powołania w Kościele oraz wzięcia odpowiedzialności za całą wspólnotę – powiedział KAI kierownik pielgrzymki ks. Robert Jahns. Temat „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” ma nas obudzić i uświadomić każdemu uczestnikowi pielgrzymki, że jest ważną częścią Kościoła oraz, że ta obecność ma być nie bierna lecz aktywna i zaangażowana – dodał duchowny.

Dalsza część artykułu poniżej.

„Na pielgrzymce PESEL nie obowiązuje”

Na trasę wyruszyło, podobnie jak w ubiegłym roku, około 120 osób. Jak zauważa duchowny, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na blisko trzytygodniowy urlop, bowiem dziś, co jest znakiem czasu, młodzież tego czasu za bardzo nie ma a wakacje wykorzystuje podejmując różne prace zarobkowe. Na pielgrzymce PESEL nie obowiązuje – tu wszyscy są młodzi duchem i to jest piękne, bo pokazuje, że istnieją wartości, które łączą pokolenia – podkreśla ks. Jahns.

Pielgrzymka z helu na Jasna Górę bywa nazywana “Kaszubskim Ekspresem”. Grupę charakteryzuje bardzo szybkie tempo marszu – około 5,5-6 km/godz. ale, jak mówią organizatorzy, w warunkach niesprzyjającej pogody, pątnicy potrafią “podkręcić” tempo do 8 km/godz.

ZOBACZ>>> „Polskie pielgrzymowanie fenomenem na skalę europejską”. Dlaczego pielgrzymujemy?

Modlitwy prowadzone są m.in. po kaszubsku

Pielgrzymka Kaszubska wyróżnia się spośród innych, zdążających na Jasną Górę językiem, w jakim prowadzone są modlitwy. Codziennie pątnicy śpiewają hymn ku czci Matki Bożej „Kaszebsko Królewo”, a liturgia także prowadzona jest po kaszubsku. Pielgrzymka kultywuje kaszubskie tradycje i dba, aby na flagach czy koszulkach znalazły się motywy z kaszubskim haftem.

W ciągu 19 dni pątnicy pokonają dokładnie 638 km, przechodząc kolejno przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, łódzkie i śląskie.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja